مجله اینترنتی روزانه

/

مطالب جالب و خواندنی

/

زنانی که مرد می شوند

[ همت, 2000, یونگ, آنتونیا, تآلیف, کتاب, ترجمه, می‌شوند, زنانی, ایران, جنسی, زندگی, بهتر, گروه, دین, جدید, بازی, دانشگاه, صورت, آرایش, زنان, مرد, زن, مردانه, ازدواج, خانواده, جالب, علمی, ترجمه كتاب زنانی كه مرد می‌شوند تآلیف آنتونیا یونگ 2000 به همت منیژه مقصودی و محمد مهدی فتوره چی، دو تن از پژوهشگران گروه مردم, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

زنانی که مرد می شوند!
ترجمه کتاب "زنانی که مرد می شوند" تآلیف آنتونیا یونگ (2000) به همت منیژه مقصودی و محمد مهدی فتوره چی، دو تن از پژوهشگران گروه مردم شناسی مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران اخیرآ به انجام رسیده و در نوبت انتشار قرار گرفته است.

پژوهشگر و مؤلف این اثر بدنبال یک بررسی میدانی ومشاهده ای در آلبانی، برای نخستین بار زوایای پنهان و منحصر به فرد پدیده ای را در این کتاب آشکار می کند که در نوع خود بسیار جالب توجه و باور نکردنی می نماید و لذا به نظر می رسد چنین مسئله ای، به زودی موضوع قابل اعتناء و بحث انگیز محافل علمی و پژوهشگران حوزه مردم شناسی بشود.

این مسئله زمانی آشکارتر می شود که این پدیده در مناطق و جوامع روستایی مسلمان آلبانی، طی سال های متمادی متداول بوده و بررسی های محققین مترجم این اثر گواهی برنشانه هایی از عینیت یافتن این جریان در اشکال گوناگون دیگر در برخی نقاط کشور و بعضا کشورهای مسلمان هم جواری چون پاکستان است(تحت عنوان ازدواج با قرآن).

لازم به توضیح است که عنوان "باکره های قسم خورده" به زنان متعهد و مسئولی در مناطق دور افتاده شمال آلبانی اطلاق می شود که به منظور برخورداری از آزادی بیشتر و حضور فعال تر در عرصه اجتماع، بهره مندی از سهم الارث پدری، سرپرستی خواهران و برادرانی که بی سرپرست مانده اند و نیز رفع نیازهای معیشتی خود و خانواده مجبور به ایفای نقش مردانه شده اند.

البته این تغییر، ماهیت فیزیولوژیکی نداشته و بیشتر در قالب تغییر هویت جنسی و از طریق پوشش، آرایش ورفتار وحرکات مردانه تجلی می یابد، تا آنجا که در صورت لزوم زنانی که مرد می شوند از آمادگی مسلح شدن و نزاع برای حفظ شرف و آبروی خود و خانواده واهمه ای ندارند.

لباس هایی که این زنان مرد نما بر تن می کنند نه تنها جنسیت بلکه موقعیت اجتماعی آنان را نیز تعیین می کند. مولف بر این اعتقاد است که بر عهده گرفتن نقش یک مرد توسط یک زن در چنین جوامعی و یا موقعبت های خاص (چون جنگ) نه تنها قابل قبول، بلکه انتخابی است برای یک زندگی بهتر که اکثرآ آگاهانه وبا رغبت انجام می شود؛ به ویژه آنکه در جوامعی که ارائه خدمات فردی به جامعه یک ارزش تلقی می شود، اگر مرد شدن زن نوعی فداکاری باشد موجب شکوفایی شخصیت درونی زن نیز می شود و برای او افتخار وغرور به همراه خواهد داشت.

این زنان با عهد و پیمان بستن به مجرد ماندن برای خود و خاندان شان فداکاری می کنند. مولف کوشیده است الگوهای متنوع این پدیده را بر اساس ملاک ومعیارهایی چون: منطقه جغرافیایی، سن و سال، دوره های تاریخی، دین و وضعیت اجتماعی – اقتصادی بررسی نماید.

با وجود فشارهای شدید در جهت غربی تر شدن زن در جامعه آلبانی و نیز ورود اجباری هزاران نفر پناهنده اهل کوزوو و اسکان موقت آن ها در مناطق شمالی آلبانی، برای محققین و مترجمین این اثر این پرسش مطرح است که آیا این پدیده بازهم در هزاره جدید به حیات خود ادامه می دهد؟