مجله اینترنتی روزانه

/

تاریخ و آثار تاریخی

/

میخوارگی و انحطاط امپراتوری مغول

[ قوبیلای, بازماندگان, مانند, ایلخانان, راند, فرمان, 1248, 1246, بعدی, خان, گیوک, درگذشت, شراب‌خواری, افراط, 1241, کوتاه, چنگیزخان, فرمانروایان, عمر, مدت, نوشیدن, زیاده‌روی, مغول, امپراتوری, انحطاط, میخوارگی, بزرگ, تغذیه, مردان, پسر, زیاده‌روی در نوشیدن، مدت عمر بسیاری از فرمانروایان مغول را بعد از چنگیزخان کوتاه کرد پسر چنگیزخان در 1241 از افراط در شراب‌خواری درگذش, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

میخوارگی و انحطاط امپراتوری مغول
زیاده روی در نوشیدن، مدت عمر بسیاری از فرمانروایان مغول را بعد از چنگیزخان کوتاه کرد. پسر چنگیزخان در 1241 از افراط در شراب خواری درگذشت. گیوک خان، خان بزرگ بعدی، تنها دو سال از 1246 تا 1248 فرمان راند. ایلخانان هم مانند بازماندگان قوبیلای خان در چین عمرهای کوتاهی داشتند. توغان تیمور، پرسن و سال ترین ایشان، تنها تا 50 سالگی زیست.

جان میسن اسمیت، در مقاله خود (فساد در تغذیه و انحطاط در سلسله امپراتوری مغول) می گوید که میخوارگی نقشی کلیدی در انحطاط امپراتوری مغول داشت: «رواج می خوارگی در میان مردان مغول که از جانب زنانشان به خاطر نوشیدن سنگین تحسین می شدند، موجب آسیب به باروری و همچنین کوتاهی عمر ایشان شد.» و این روند به طور فزاینده به بن بست نظامی و فروپاشی سیاسی انجامید. بازماندگان چنگیز هرچه کمتر وقت خود را بر سر میز می گذراندند، بیشتر بر تخت سلطنت باقی می ماندند و حکومتی، تواناتر و حتی گسترده تر به وجود می آوردند.