مجله اینترنتی روزانه

/

ایرانگردی و جهاتگردی

/

حمام تاریخی علیقلی آقا در اصفهان عکس

[ هجری, ۱۱۲۵, بوده, بانی, مجموعه, حسین, سلطان, سلیمان, شاه, صفوی, پادشاه, درباریان, وسیله, بیدآباد, منطقه, آغا, عکس, اصفهان, علیقلی, تاریخی, حمام, بزرگ, خانه, صورت, مردان, زنان, آقا, حمام علیقلی‌آقا علیقلی آغا در منطقه بیدآباد اصفهان به وسیله علیقلی آقا از درباریان دو پادشاه صفوی، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی در مجموعه‌ا, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

حمام تاریخی علیقلی آقا در اصفهان (عکس)

حمام علیقلی آقا (علیقلی آغا) در منطقه بیدآباد اصفهان به وسیله علیقلی آقا از درباریان دو پادشاه صفوی، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی در مجموعه ای که خود، بانی آن بوده، به سال 1125 هجری قمری ساخته و بنا شده است.

این حمام از نوع معماری سبک اصفهان در اواخر عصر صفوی است. بنای حمام شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است.

حمام تاریخی علیقلی آقا در اصفهان (عکس)

 

حمام تاریخی علیقلی آقا در اصفهان (عکس)

 

حمام تاریخی علیقلی آقا در اصفهان (عکس)

هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم خانه تشکیل یافته است، به طوری که در آن دوره مردان و زنان به صورت جداگانه می توانستند از آن استفاده نمایند.

شکل قائده سربینه حمام بزرگ، به شکل هشت ضلعی منتظم طراحی شده است و در اطراف سربینه سکوهائی طراحی شده که فضاهای پشت آنها با طاق نماهای مدور تزئین یافته و همچنین گنبد میانی سربینه بر هشت ستون بزرگ سنگی استوار است.

تزئینات سقف حمام به صورت رسمی بندی است و نورگیرهای سقف به صورت منظم از فضای اطراف به سمت مرکز سقف به صورت منظم طراحی شده اند که در مواقع مختلف روز با ایجاد سایه روشن بر زیبائی تزئینات سقف می افزاید.

این بنا هم اینک به صورت موزه در معرض دید عموم گردشگران قرار گرفته است.

علیقلی آقا سازنده مسجد علیقلی آقا و برادرش خسروآقا سازنده حمام خسروآقا است. این دو از خواجه سرایان سرشناس و نیکوکار بوده اند.

آدرس:اصفهان؛خیابان بید آبادی ؛محله علیقلی خان