مجله اینترنتی روزانه

/

تصاویر

/

پشت پرده شهرت در سینمای ایران

[ کارگردان, دوربین, روزی, آرزویشان, دوست, بازیگری, خیلی‌ها, سینمای, شهرت, پرده, پشت, افشار, ایران, دنیا, پول, اتومبیل, خرید, فیلم, سینمایی, زندگی, بزرگ, جدید, بازی, صورت, دختران, پسر, بازیگران, سینما, خانواده, آموزش, خیلی‌ها بازیگری در سینما را دوست دارند و آرزویشان این است كه روزی جلوی دوربین یك كارگردان سینما ظاهر شوند و هر طور شده، استعدادشان را در این, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

پشت پرده شهرت در سینمای ایران!
خیلی ها بازیگری در سینما را دوست دارند و آرزویشان این است که روزی جلوی دوربین یک کارگردان سینما ظاهر شوند و هر طور شده، استعدادشان را در این زمینه به نمایش بگذارند.
خیلی از این آرزوها و امیدها، لابه لای شتاب روزمرگی خاک می خورند و به جایی که باید، نمی رسند، اما خیلی های دیگر می کوشند از هر طریقی شده به این «قلعه آرزوها» ورود پیدا کنند. بعضی ها پشت فرمان اتومبیل توسط یک کارگردان کشف می شوند و یکباره می شوند استعداد و نبوغی در عالم بازیگری ما و خیلی های دیگر هم می کوشند از طریق کارگاه های آموزش بازیگری، این قفل را باز کنند که کم و بیش این ها موفق تر و اسم و رسم دار ترند. بعضی های دیگر هم که اساسا بازیگر به دنیا می آیند. درواقع آنها حتی اگر هم نخواهند بازیگر می شوند، وقتی یک نفر در یک خانواده بازیگر رشد کند، طبیعی است یکی از گزینه های شغل آینده اش همین بازیگری باشد. به هر حال بازیگر سینما شدن حاشیه های خودش را دارد و اتفاقا همین حاشیه ها، بازیگری در سینما را همردیف جذابیت، شهرت، زندگی راحت وگاهی پر دردسر قرار داده است.

درواقع، عالم بازیگری همیشه جذابیت های خودش را داشته است، اما این روزها به دلیل دیگری جنجال آفرین شده و آن حضور بازیگرانی است که با پرداخت پول، «نقش» می خرند، نکته ای که سرانجام باعث شد معاون جدید سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برابر آن موضع بگیرد. جواد شمقدری درباره ورود بازیگرانی که با پشتوانه مالی و زد و بند وارد عرصه بازیگری می شوند گفته است: فیلمسازی کار آزادی است و کارگردانان و تهیه کنندگان هستند که بازیگر فیلم های خود را انتخاب می کنند، لذا ما محدودیتی نمی توانیم ایجاد کنیم، اما می توانیم با کمک انجمن بازیگران، راهکارهای منطقی این کار را بیابیم.
این صحبت های معاونت سینمایی به مذاق رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران هم خوش آمده است. او در گفتگو با ایسنا با توضیح این که آماده مذاکره و ارائه راه حل در این زمینه هستیم، تصریح کرده است: ما در شورای مرکزی انجمن بازیگران، نظراتی داریم و امیدواریم بتوانیم آنها را در میان بگذاریم تا زودتر به قوانینی برای مقابله با این معضل برسیم.
داوود رشیدی اضافه کرده است: ما به دنبال آن هستیم که هم تهیه کنندگان و هم بازیگران حرفه ای به حقشان برسند. متاسفانه امروز نقش ها به کسانی داده می شود که اصلا لیاقت آن را ندارند و در مقابل، بازیگران حرفه ای بیکار مانده اند.
صحبت های داوود رشیدی ناظر بر این مهم است که بازیگری در کشور ما برخلاف آنچه بیشتر تصور می شد، بجز استعداد، حول محورهای دیگری هم می چرخد.
خریدن نقش اگرچه ممکن است یک موضوع امروزی و مخصوص به زمان حال نباشد اما این روزها رسانه ای شده است.

تحصیلکرده ها را دریابید
ابوالفضل جلیلی، کارگردان شناخته شده سینمای ایران نیز «خرید نقش» را یکی از چندین معضل بزرگ سینمای ایران می داند و می گوید: من خودم چندین بازیگر با استعداد و تحصیلکرده را می شناسم که به دلیل این که نتوانستند یا نمی خواستند ارتباطات آنچنانی با سازندگان فیلم ها برقرار کنند، بعد از چند سال بیکاری در شغل دیگری مشغول شدند.به نظر من، بازیگران تحصیلکرده و کارکشته باید سازماندهی شوند تا در صورت نیاز به ایفای یک نقش، در درجه اول از این افراد استفاده شود. در حال حاضر یک سری آدم پولدار می آیند و با خرید نقش های مهم، یکشبه سوپراستار می شوند و این در آینده، لطمه بزرگی به هنر بازیگری ما خواهد زد.
فرزاد موتمن، کارگردانی که هم اینک فیلم صداها را به پرده سینما دارد با اشاره به این که خریدن نقش توسط بازیگران، 3 بار به خود او پیشنهاد شده به فارس گفته است: تا وقتی سرمایه داران و آدم های غیرحرفه ای این گونه دوروبر سینما حضور دارند، نقش خریدن هم وجود دارد.
او در ادامه به خاطره ای اشاره کرده ومی گوید: یک بار آدم بسیار متمولی که معدن دار بود، به من گفت پول می دهم و تو از من در فیلمت استفاده کن. من به او گفتم من این کار را نمی کنم؛ اما حاضرم برایت یک معلم بگیرم که بعد ا ز آموختن بازیگری و بعد از 2 سال که بازیگری را یاد گرفتی، در فیلم من بازی کنی؛ اما اگر می خواهی در سینما حضور داشته باشی، بیا در فیلم سرمایه گذاری کن که قبول نکرد.با وجود این بعضی بازیگران توانسته اند با پرداخت پول وارد سینما شوند و کم و بیش هم دوام بیاورند و در این میان، نقش واسطه ها خیلی مهم است؛ کسانی که یکپای بروز چنین عارضه ای در سینمای ما هستند و همچنان نقش فعالی در این کار هنری دارند.

بازیگر کم داریم
جواد افشار، سازنده فیلم سینمایی کلبه که چندی پیش بر پرده سینماها بود، همین دیروز کار تصویربرداری تله فیلم «همان نور معروف» را به پایان رسانده. او به پدیده «خریدن نقش» از منظر دیگری نگاه می کند: اساسا بازیگر خوب کم داریم. ما الان در حال پیش تولید فیلم سینمایی دختران بیوه هستیم ولی بیشتر از 5 عنوان اسم برای نقش ها نتوانستیم کاندید کنیم. چون یا بازیگران دیگر سر کار هستند یا به دلایل دیگری نمی توانیم از آنها استفاده کنیم. این نشان می دهد که سینمای ما از نظر بازیگر نقش جوان چه دخترو چه پسر فقیر است. وقتی چنین اتفاقی می افتد یعنی زمانی که تقاضا زیاد است و عرضه کم، طبیعی است که راه برای ورود عده ای به عالم بازیگری از مسیر غیرمعمول باز می شود.
به هر رو نمی توان منکر جذابیت های فوق العاده بازیگری برای جوانان شد اما ظاهرا مثل همه کارهای دیگر باید از راه درست و اصولی به این حرفه وارد شد تا یک کار فرهنگی هنری به چیزی ضدخودش تبدیل نشود.