مجله اینترنتی روزانه

/

فناوری

/

وزن اطلاعات اینترنتی چقدر است

[ اطلاعات چقدر وزن دارد بیشتر افراد می‌دانند كه كامپیوتر در بردارنده تمام انواع اطلاعات است، از‌ ایمیل و اسناد گرفته تا ویدئوكلیپ، صفح, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها


اطلاعات چقدر وزن دارد؟ بیشتر افراد می دانند که کامپیوتر در بردارنده تمام انواع اطلاعات است، از ایمیل و اسناد گرفته تا ویدئوکلیپ، صفحات وب و هر چیز دیگر.

همه این اطلاعات به صورت رشته ای از ارقام باینری (صفر و یک) نشان داده می شود. این ارقام نه تنها ماهیت ریاضی دارند، بلکه چیزهای ملموسی نیز هستند. آن ها به صورت ولتاژ در مدارهای الکترونیکی قرار دارند.

بنابراین هر جزء (bit) اطلاعات باید وزنی (هر چند بسیار ناچیز) داشته باشد. اکنون می خواهیم این پرسش را مطرح کنیم: وزن اطلاعاتی که در یک روز معمولی از طریق اینترنت ارسال می شود چقدر است؟

در پاسخ به این سؤال، ما پایگاه های اطلاعاتی فنی را جست وجو کردیم، کتاب های مرجع را ورق زدیم، به سایت گوگل سر زدیم و با کارشناسان صحبت کردیم. به زودی معلوم شد که اگر جواب مشخصی را بخواهیم، باید خودمان آن را محاسبه کنیم، زیرا به نظر می رسد که هیچ کس دیگری قبلا این پرسش را مطرح نکرده است.

کلید حل معمای وزن اینترنت در فهم فرآیند اساسی که تمام این اطلاعات از مجرای آن عبور می کند، قرار دارد. خواه درباره ایمیلی که از آن طرف خیابان فرستاده شده است بحث کنید، یا از تصویری که از یکWebcam از آن سوی دنیا ارسال شده است.

برای آنکه سفر در اینترنت به آسانی انجام شود، اطلاعات به بسته های کوچکی به نام packet تقسیم می شود. این بسته ها شامل اجزای کوچکی از اطلاعات است که از چند ده تا یک هزار بایت حجم دارد. علاوه بر اطلاعاتی که باید ارسال شود، هر بسته دارای جزئیات آدرس دهی به مسیرهای لازم نیز هست.

بدون در نظر گرفتن این که بسته به کجا فرستاده می شود یا نوع تجهیزاتی که بسته از آن عبور می کند چیست، یک چرخه اساسی بارها تکرار میشود تا بسته به مقصد برسد.

پیام در حافظه یک رایانه ذخیره می شود، سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا مشخص شود که به کجا باید ارسال شود، به نحوی برای ارسال شدن کد گذاری می گردد(به صورت الکترون هایی در یک کابلethernet یا به شکل فوتون هایی که از یک کارتwi-fi تشعشع می شود) آنگاه به رایانه بعدی موجود در زنجیره فرستاده شده، کد گذاری شده و در حافظه همان رایانه ذخیره می شود.

سیکل مذکور تا هر اندازه که لازم باشد تکرار می گردد. چیزی که در این جا اهمیت دارد، خود الکترون ها یا امواج رادیویی که از رایانه شما فرستاده می شود نیست، بلکه الگوی بیت هایی است که این امواج آن را شرح می دهد.

الکترون ها یا امواجی که مستقیما از رایانه شما ارسال می شود معمولا زیاد دور نمی روند ( حداکثر چند صد فوت) تا به رایانه دیگری برسند.

حتی هنگامی که شما بسته هایی را به صورت پالس های نور و از طریق کابل های فیبر نوری به هزاران مایل دورتر می فرستید، دستگاه های تکرار کننده (repeater) که در فاصله هر 20 مایل(32 کیلومتر) و در سطح دریا قرار داده شده است، فوتون های دریافتی را جذب کرده و فوتون های جدیدی را به تکرار کننده بعدی ارسال می کند.

به عبارت دیگر، اجزای فیزیکی که در اینترنت حرکت می کنند، هرگز به جای دوری نمی روند، آنچه واقعاً به دور دست می رود (چیزی که حامل وزن است) الگوی بیت نشان دهنده هر بسته است که دائماً در حافظه الکترونیکی هر سامانه در هنگام عبور اطلاعات از شبکه بازسازی می شود. یک راه درک این موضوع آن است که تصور کنید من خودرویی دارم که شما مایل به داشتن آن هستید.

یک فرض عجیب دیگر آن که شما در جزیره ای زندگی می کنید که از طریق هوایی یا دریایی کاملاً غیرقابل دسترس است.

بنابراین من نمی توانم خودروی خودم را مستقیماً برای شما بفرستم. خوشبختانه در جزیره محل سکونت شما یک کارگاه مدرن و مجهز و انبار بزرگی از قطعات خودرو وجود دارد.

بنابراین برای آن که من ماشین خود را برای شما ارسال کنم، آن را به تفصیل بررسی کرده و نقشه کامل آن را ترسیم و برای شما فکس می کنم. آنگاه شما می توانید خودروی من را از روی نقشه های تفصیلی آن مونتاژ کنید. اکنون شما خودروی جدیدی دارید که می توانید سوار آن شده و در جزیره خود رانندگی کنید. خودرویی که کاملا حقیقی است و وزن دارد.

اگر بتوانیم وزن بیت های مربوط به یک قطعه اطلاعاتی را هنگامی که روی حافظه یک رایانه قرار میگیرد، اندازه گیری کنیم، آنگاه نصف راه محاسبه وزن اینترنت را طی کرده ایم.برای تخمین وزن اینترنت به یک پیش زمینه فنی احتیاج است، داخل حافظه یک رایانه معمولی، چیزی که به یاد می آورد یک بیت مفروض باید صفر باشد یا یک، خازن نام دارد و این قطعه روی تراشه است که می تواند مقدار کمی بار الکتریکی را در خود نگه دارد.

اگر خازن یک سلول را شارژ کنید، آن بیانگر «یک» منطقی است.

خازن شارژ نشده نشان دهنده «صفر» منطقی است. خازن های حافظه به قدری کوچک هستند که برای شارژ شدن هر یک از آن ها فقط به 40هزار الکترون نیاز است، که واقعا مقدار بسیار کوچکی است.

در مقام مقایسه باید بدانید که از یک حباب لامپ 100 واتی در هر ثانیه حدود 1018×7 /5 الکترون عبور می کند!

اکنون بیایید نگاهی به یک ایمیل معمولی داشته باشیم، یک ایمیل تقریبا 50 کیلو بایت محتوا دارد. از آن جا که در هر بایت 8 بیت وجود دارد و هر کیلو بایت از 1024 بایت تشکیل میشود، لذا یک ایمیل شامل تقریبا 410هزار بیت است.

البته همه این بیت ها یک نیستند، چون درآن صورت ایمیل خسته کننده ای خواهد شد! به طور میانگین حدود نیمی از این بیت ها یک و نیمی دیگر صفر است. بنابراین تقریبا 205هزار یک باید در حافظه رایانه ذخیره شود، که مستلزم وجود حدودا 8 میلیارد الکترون است. وزن هر الکترون 30-10×2 پوند است، بنابراین یک ایمیل با حجم کیلو بایت تقریبا(??-?0×2) اونس وزن دارد که به اندازه وزن21 هزار اتم سرب است. این عدد ممکن است خیلی بزرگ به نظر برسد، ولی در حقیقت مقدار بسیار کوچکی است.

هر اونس سرب در بردارنده حدود 82میلیون کاتریلیون(1022×2/8) اتم است!

آنچه ذکر شد فقط یک ایمیل بود.

در کل چقدر اطلاعات( تمام صفحات وب، پیام های فوری، جریان های تصویری و هر چیز دیگر که بتوان تصور کرد) در اینترنت جریان دارد؟ قطعا یافتن مقدار دقیق آن کار دشواری است، ولی نهایتا ما پاسخ خود را با نگاهی به فعالیت اتصال کاربران نهایی (از قبیل خطوط مودمdial up، اتصال به وسیله فیبرنوری وdsl) محاسبه می کنیم.

اتصال باند پهن به منازل و بنگاه های تجاری، مانند ADSL و مودم های کابلی بیشتر بار اینترنت را تولید می کند.

در حال حاضر75 درصد کل ترافیک اینترنت به دلیل به اشتراک گذاشتن فایل بین کاربران است، ضمن آن که 59 درصد اشتراک فایل ها مربوط به افرادی است که فایل های ویدئویی خود را با هم مبادله می کنند.

اشتراک فایل های موسیقی نیز حدود 33 درصد ترافیک را تشکیل می دهد. طبق تخمین فقط 9 درصد از کل ترافیک مربوط به ایمیل است. این رقم کل حدود40 پتا بایت( یا1016× 4بایت) است.

با در نظر گرفتن این عدد و قرار دادن آن در همان فرمولی که ما برای ایمیل50 کیلو بایتی به دست آوردیم، مقدار 5 میلیاردم کیلوگرم حاصل می شود.

سرانجام پس از مقدار زیادی محاسبه و تندنویسی توانستیم پاسخ را پیدا کنیم: وزن محتوای اینترنت تقریبا 2/0میلیونیم یک اونس (حدود 5/7 میکروگرم) است.

نامه های عاشقانه، قرارداد تجاری، اسپم(پیام های حامل ویروس)، دادخواست ها، خبرنامه ها، نمایش های تلویزیونی، مقالات خبری، برنامه های تعطیلات، صفحات معروف وب، موسیقی، پیام های تبریک و تسلیت و هر چیز دیگری که در زندگی انسان وجود دارد به صورت صفر و یک در فضای اینترنت کد گذاری می شود.

اگر همه آن ها را با هم جمع کنیم، وزن کل آن ها تقریبا به اندازه کوچک ترین دانه شن روی زمین است، دانه ای که قطر آن تنها به اندازه 2 هزارم اینچ (تقریبا05/0میلی متر) باشد!