مجله اینترنتی روزانه

/

دنیای ماشین ها

/

گل بخرم یا ویرا

[ هرچند میزان تولید خودروسازان خصوصی كشور به هیچ وجه قابل مقایسه با ایران خودرو و سایپا نیست، اما به هر شكل محصولات مونتاژی بخش خصوصی نیز به لحاظ آ, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها


هرچند میزان تولید خودروسازان خصوصی کشور به هیچ وجه قابل مقایسه با ایران خودرو و سایپا نیست، اما به هر شکل محصولات مونتاژی بخش خصوصی نیز به لحاظ آنکه معمولا تحت برند شرکت های معتبر دنیا مونتاژ می شوند مشتریان خاص خود را دارند برهمین مبنا ستون حق انتخاب امروز را به مقایسه دو محصول کم تیراژ یعنی فولکس گل و پروتون ویرا هاچ بک معمولی اختصاص داده ایم.

گل که تحت برند شرکت فولکس واگن آلمان، توسط خودروساز خصوصی کرمان موتور به مونتاژ می رسد دارای موتوری 1800 سی سی است که به واسطه آن 100 اسب بخار قدرت تولید می کند، اما ویرا که برند شرکت پروتون مالزی به حساب آمده و میهمان خط تولید زاگرس خودرو است به واسطه موتور 1500 سی سی اش توانایی تولید تنها 90 اسب بخار قدرت را دارد.
با گل می توان در عرض 8/6 ثانیه به شتاب صد کیلومتر رسید در حالی که ویرا 5/11 ثانیه، وقت شما را در این زمینه می گیرد. رانندگی با ویرا یعنی تجربه سرعت 190 کیلومتر در ساعت؛ این در حالی است که نماینده فولکس سرعت بالاتری را نسبت به نماینده پروتون داراست.
هر دو محصول از باکی 50 لیتری بهره برده و مصرف سوخت نسبتا یکسانی دارند. به نحوی که ویرا در هر صد کیلومتر ترکیبی 6/7 لیتر بنزین می بلعد و گل نیز در همین سیکل 8/7 لیتر بنزین مصرف می کند. این در حالی است که گل تنها در مدل پنج دنده دستی مونتاژ می شود اما ویرا علاوه بر این مدل، در نوع اتوماتیک 4 دنده نیز به مونتاژ می رسد.
از لحاظ آپشن های به کار رفته در این دو نیز باید به وجود آینه های برقی و ایربگ در گل اشاره کرد که ویرا از این دو بی بهره است. هم اکنون گل با تیراژ بسیار اندک در کرمان موتور مونتاژ می شود، اما شنیده ها از زاگرس خودرو خبر از توقف تولید ویرا می دهد.
نکته مشترک میان گل و ویرا، عدم عمل به تعهدات شرکت های داخلی سازنده این دو در قبال ثبت نام کنندگان طی سال جاری است.
این در حالی است که هم اکنون گل با قیمت 17میلیون و 200هزار تومان در بازار به فروش می رسد و ویرا هاچ بک معمولی نیز در صورت موجود بودن، نرخی برابر با 17میلیون و 450هزار تومان را داراست.


پایگاه فرهنگی تفریحی ویکی کوکری