مجله اینترنتی روزانه

/

دنیای ماشین ها

/

لامبورگینی و ناگفته هایش

[ لامبورگینی شرکتی ایتالیائی و سازنده خودروهای اسپورت می باشد دفتر مرکزی این شرکت در دهکده ای کوچک به نام سن آگاتا بولونیز در نزدیکی بولونیا در کش, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

لامبورگینی و ناگفته هایش !!
لامبورگینی شرکتی ایتالیائی و سازنده خودروهای اسپورت می باشد. دفتر مرکزی این شرکت در دهکده ای کوچک به نام سن آگاتا بولونیز در نزدیکی بولونیا در کشور ایتالیا قرار دارد. این شرکت در سال 1963 توسط فراچیو لامبورگینی که دارنده یک کارخانه تراکتور سازی موفق داشت تاسیس شد.
لامبورگینی هم اکنون تابع شرکت آلمانی آیودی آ جی که خود تابعه شرکت فولکس واگن است می باشد.

تاریخچه
Ferrucio Lamborghini در سال 1916 در شمال شهر Bolonga واقع در ایتالیا متولد شد.
او تحصیلات خود را در زمینه اتومبیل های صنعتی کشاورزی به پایان رساند و سپس وارد ارتش شد و در قسمت نیروی هوایی مشغول به کار گشت. او عاشق اتومبیلهای سریع بود و رویای سرعت در سر می پروراند.وی در سال 1947 به تقویت یک اتومبیل Fiat پرداخت و در سال 1948 با این اتومبیل در یک مسابقه Mille Miglia شرکت کرد. در سال 1949 لامبورگینی کمپانی خود را تاسیس کرد.این کمپانی کار خود را با تولید سیستمهای هوائی گرمازا و سرمازا آغاز نمود. رویای ساخت اتومبیل باعث شد تا در سال 1963 تصمیم به ساخت اتومبیلهای مدرن بگیرد. اولین اتومبیل او 350GTV نام داشت که این مدل از یک موتور V12 به حجم 3500cc استفاده میکرد.این اتومبیل در نمایشگاهی در شهر تورین به نمایش گذاشته شد و از سال 1964 تولید آن آغاز گشت. کمپانی در سال 1963 تمام قطعات مورد نیاز اتومبیلهایش را در داخل کارخانه خود تولید میکرد. در سال 1964 Lamborghini گیرباکس پنج دنده ZF را ارائه نمود که این گیرباکس یکی از بهترین گیرباکس های ساخته شده تا آن زمان محسوب میشود. در نوامبر 1965مدل Miura P-400 در شهر تورین ساخته شد و این اتومبیل با یک مدل به نام 400-Gt با حجم موتور 4000cc پشتیبانی شد.در این زمان لامبورگینی به عنوان یک رقیب بسیار جدی برای کمپانی Ferrari مطرح بود.
اتومبیل Marzal با یک موتور شش سیلند به حجم 2000cc در سال 1967 ساخته شد.اگر چه این مدل در تعداد انبوه تولید نشد اما راه را برای تولید مدل Espada که یک اتومبیل 4 سرنشینه بود هموار کرد و این اتومبیل در سال 1968 به بازار عرضه شد و در سال 1970 مدل Jarama جایگزین این اتومبیل گشت. در سال 1971 V8 Urraco با حجم 2500cc اولین اتومبیلی بود که لامبورگینی برای ورود به بازار اتومبیلهای اسپورت کوچک تولید کرد.اما این اتومبیل جذابیتی مانند دیگر محصولات این شرکت نداشت. یکی از مدلهای موفق و بسیار سریع Lamborghini به نام That’s it در سال 1973 به بازار عرضه شد.در سال 1972 Ferrucio Lamborghini تصمیم گرفت تا خود را بازنشسته کند و کنترل کمپانی خود را به Georgs Henry Rosetti سپرد. بعدها Rosetti قسمتی از کمپانی را به یکی از دوستان خود به نام Leimer واگذار کرد. فروچیو لامبورگینی درسال 1993٬ یعنی سی امین سالگرد تاسیس کمپانی دار فانی را وداع گفت. دوره ی روزتی و لایمر روزتی و لایمر نتوانستند موقعیت لامبورگینی رو به دوران درخشش کمپانی برگردونند٬حتی با …تاش فروش خوبی کسب کردند ولی پولی برای خرید مواد مورد نیاز ساخت ماشین نداشتند٬تعدادی از خریدارها مجبور بودند بیش از 2 سال برای تحویل ماشینشون صبر کنند. فرصتی مناسب برای عرض اندام زمانی که BMW برای ساخت مدل M1 از لامبورگینی کمک و همکاری گرفت پیش امد٬ولی لامبورگینی نتوانست در حد انتظار عمل کند و BMW ادامه ی پروژه را جایی دیگر ادامه دادورشکستگی شرایط برای ادامه ی حیات کمپانی سخت به نظر می رسید و روزتی و لایمر برای فروش شرکت تلاش می کردند٬ولی از پسش بر نیومدند و در جریان سالهای 1978-1977 بخش خودروسازی لامبورگینی توسط دادگاه رسما اعلام ورشکستگی کرد. در سال 1978 کمپانی بوسیله ی دکتر الساندرو آرتزی اداره می شد که توسط دادگاه برای سرپا نگه داشتن شرکت و پرداخت دستمزد کارکنان منصوب شد.همزمان او تلاش می کرد تا خریداری مناسب و لایق برای این خودروساز افسانه ای پیدا کند٬لامبورگینی دوباره نام ایتالیا را مانند فراری مشهور کرده بود٬پس مهم بود که از نابود شدنش جلوگیری کند. دکتر آرتزی از مسئول بخش فنی سابق مزراتی برای سازماندهی پروژه ی Countach S و Jalpa(خالپا) دعوت کرده بود. در سال 1979 کمپانی توسط صادرکنندگان لامبورگینی به آلمان اداره می شد٬در این زمان شرکت بر روی تبدیل فیات 127 به ورژن آفرود کار می کرد تا فقط شرکت زنده بماند و کارکنان کمپانی را ترک نکنند. لامبورگینی و ناگفته هایش !!