مجله اینترنتی روزانه

/

دنیای ماشین ها

/

سانتافه یا کیا سورنتو

[ كیا و هیوندای به‌رغم هموطن بودنشان، رقیب یكدیگر نیز به حساب می‌آیند و دامنه رقابت این دو كره‌ای به ایران نیز كشیده شده است به, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها


کیا و هیوندای به رغم هموطن بودنشان، رقیب یکدیگر نیز به حساب می آیند و دامنه رقابت این دو کره ای به ایران نیز کشیده شده است.

به نحوی که هم اکنون بخش قابل توجه و نسبتا چشمگیری از خودروهای وارداتی به کشور به محصولات کیا و هیوندای اختصاص دارد، امروز به سراغ مقایسه فنی دو نماینده شاسی بلند آنها در بازار داخل رفته ایم، یعنی کیاسورنتو و هیوندای سانتافه. اولین تفاوت قابل توجه این دو خودرو به حجم موتورشان مربوط می شود. سورنتو با موتوری حدودا 3400 سی سی، 244 اسب بخار قدرت تولید می کند در حالی که سانتافه با حجم موتور 2700 سی سی اش، تنها توانایی تولید 188 اسب بخار قدرت را دارد. با سانتافه می توان سرعت 175 کیلومتر در ساعت را تجربه کرد، اما پشت فرمان سورنتو تا 189کیلومتر در ساعت می توان گاز داد. این خودرو حدود 60 کیلوگرم از نماینده هیوندای سنگین تر است.
شما با سورنتو در عرض 2/9 ثانیه به شتاب صد کیلومتر خواهید رسید، اما سانتافه در این زمینه وقت گیرتر بوده و برای رسیدن به شتاب مذکور 7/11 ثانیه وقتتان راتلف می کند. از جنبه مصرف سوخت سورنتو به رغم حجم موتور بالاتر، بنزین کمتری را می سوزاند. این شاسی بلند در هر صدکیلومتر ترکیبی 2/9 لیتر بنزین می بلعد در حالی که سانتافه در همین سیکل، مصرف سوختی برابر 6/10 لیتر دارد. حجم باک سانتافه 75 و سورنتو 80 است. هر دو محصول از سیستم های ایمنی نظیر ترمز ضدقفل (ABS) و ایربگ بهره برده و دنده اتوماتیک به حساب می آیند. این در حالی است که سانتافه به سان روف (سقف شیشه ای متحرک) نیز مجهز است. هم اکنون کیاسورنتو با قیمت 49میلیون و 700هزار تومان در بازار داخل به فروش می رسد و هیوندای سانتافه نیز قیمتی برابر با 52میلیون و 900هزار تومان را دارا است، البته نوع دنده معمولی سانتافه نیز به بازار کشور عرضه شده که با قیمت 50میلیون تومان خرید و فروش می شود.


پایگاه فرهنگی تفریحی ویکی کوکری