مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

تکرار سرنوشت نوکیا برای اپل

[ قیمت لپ تاپ, تلویزیون ال جی, تلویزیون سامسونگ, تبلت سونی, قیمت گوشی htc, سونی اریکسون اکسپریا, موبایل سونی اریکسون, موبایل نوکیا, گوشی گالکسی سامسونگ, گوشی سامسونگ گالکسی, لپ تاپ دل, لپ تاپ, آندروید, دوربین عکاسی, آی پد, اپل, آیفون, تلویزیون پلاسما, تلویزیون led, تلویزیون lcd, تبلت سامسونگ, تبلت, گوشی ال جی, گوشی htc, گوشی سونی اریکسون, گوشی سونی, گوشی نوکیا, گوشی سامسونگ, گوشی موبایل, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

 اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی,اپل

چه کسی تصورش را می کرد که زمانی ارزان ترین گوشی جدید اپل 1149 دلار باشد؟ آیا کسی حاضر است چنین پولی را بپردازد؟ واقعیت آن است که اپل یک دهه عالی را پشت سر گذاشته؛ به طوری که از زمان عرضه آی فون در سال 2007 تاکنون فروش آی فون تا به امروز 10 برابر شده، اما به نظر می‎رسد سقوط آغاز شده است. همچنین قیمت سهام اپل نیز از آن زمان تا امروز 700 درصد رشد کرده است و حداقل تا همین یکی دو ماه قبل اپل با ارزش ترین شرکت جهان بود.

با این حال، از دو هفته قبل بعد از آنکه مشخص شد میزان فروش آی فون کاهش یافته، سرمایه گذاران و قیمت سهام این شرکت شوک بزرگی را تجربه کردند. حالا خود اپل نیز اعلام کرد تولید آی فون را کاهش می دهد. این نخستین بار از سال 2002 تاکنون است که این غول دیجیتالی پیش بینی کرده درآمدش کاهش خواهد یافت. کاهش حدود 10درصدی قیمت سهام در یک روز نشان می‎دهد که سهام اپل شاهد بدترین روزش در 6 سال گذشته بود. از نوامبر (آبان و آذر) سال 2018 تاکنون سهام اپل 355 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این به معنی از بین رفتن 446 میلیارد دلار از ارزش این شرکت بود که از آن به عنوان بدترین سقوط بورس تاکنون یاد می شود و به نظر می رسد این تازه آغاز سقوط است.

سقوط سهام اپل در حالی است که آمار فروش اپل سیگنال منفی یا نگران‎کننده ای را نشان نمی‎دهد. از سال 2001 تاکنون اپل همواره رشد درآمد داشته است. سال گذشته نیز این رشد درآمد به جایی رسید که فروش اپل از مرز 2500میلیارد دلار فراتر رفت. در واقع به نظر می رسد سلامت اقتصادی کسب وکار اپل بسیار بالاست؛ اما پشت این اعداد رازی است. در پشت این افزایش درآمد سالانه اپل هر سال آی فون کمتری فروخته است. در واقع نقطه اوج فروش آی فون اپل در سال 20155 بود که بیشترین تعداد آی فون را فروخت. سال گذشته اپل 14 میلیون دستگاه آی فون کمتری نسبت به سه سال قبل فروخت. به گفته تیم کوک، مدیرعامل اپل، 9 میلیارد دلار ضرر این کم فروشی بوده است؛ هرچند آن را بهگردن جنگ تعرفه ها و چین انداخت.

افزایش قیمت آی فون؛ سیاست جبران درآمد

در سال 2010 شما قادر بودید یک آی فون 4 را با 199 دلار خریداری کنید. در سال 2014 قیمت یک آی فون 6 برابر با 299 دلار بود. امروز اما ارزان ترین قیمت آی فون 1149 دلار است! این به معنی 500 درصد رشد قیمت نسبت به هشت سال قبل است. این در حالی است که تکنولوژی هر سال ارزان تر می شود. زمانی نه چندان دور داشتن یک تلویزیون HD یک کالای لوکس به حساب می آمد.

حتی مدل کوچک آن حدود 1000 دلار قیمت داشت؛ اما امروز یک تلویزیون 55 اینچی حدود 500 دلار قیمت دارد. در سال 19844 شرکت موتورولا نخستین موبایلش را 4000 دلار فروخت. بر اساس تحلیل های IDC متوسط قیمت گوشی در جهان 3200 دلار است. قیمتموبایل حدود 92 درصد کاهش یافته اما اپل درست برعکس عمل کرده و قیمت موبایل هایش را 5000 درصد افزایش داده است. به نظر می رسد اپل راه پولدار شدن را یاد گرفته اما اجازه بدهید موضوعات دیگری را ببینیم.

12 سال قبل فقط 120 میلیون نفر از مردم جهان صاحب تلفن همراه بودند. امروز حدود 5 میلیارد نفر از جمعیت جهان گوشی هوشمند دارند. اپل در واقع نیروی محرکه پشت این انفجار و انقلاب تلفن همراه در جهان بود. یک بازیگر اصلی که همزمان با رشد بازار رشد کرد و بزرگ تر شد. اپل به دلیل همین موقعیت به سودده ترین شرکت در تاریخ بورس آمریکا تبدیل شد. اما در سال 2015 این رشد پایان یافت.

این چیزی است که برای بسیاری از شرکت ها رخ می دهد. اما اپل با افزایش قیمت کار فوق العاده ای در این عرصه انجام داد. ارزش برند و سیل طرفداران آن باعث شد که این افزایش قیمت چندان به چشم نیاید. در واقع هنوز همه حس می کنند قیمت آی فون شبیه چند سال قبل است. اما قرار است به کجا ختم شود؟ آیا تصور می کنید برای یک گوشی 1500 یا 2000 دلار پول بدهید؟ اپل در پاییز امسال اعلام کرد دیگر آمار فروش آی فون را ارائه نمی کند. اطلاعاتی بسیار مفید برای سرمایه گذاران که اپل حالا آن را دریغ کرده است.

آی فون دو سوم درآمد اپل را به خود اختصاص داده است. به طور عادی شرکتی که در بورس است باید اطلاعات دقیقی از محل درآمد خود به سرمایه گذاران ارائه کند. نکته اینکه 25 درصد درآمد اپل از آی پد و کامپیوترهای این شرکت است که بر اساس آمار اپل فروش آن راکد است. برخی تحلیلگران معتقدند اگر اپل قیمت گوشی هایش را به قیمت سال 2016 برگرداند، قادر خواهد بود 41 میلیون آی فون اضافه تر بفروشد که برابر با کل درآمد سال 2018 خواهد بود.

البته وضعیت مالی فعلی اپل به شکلی تکرار وضعیت نوکیا است. قبل از اپل عنوان بزرگ ترین فروشنده موبایل به شرکت نوکیا تعلق داشت. در سال 2007 یک رسانه چنین تیتری را زد:« نوکیا یک میلیارد مشتری دارد آیا کسی قادر به رقابت با او خواهد بود؟» در سال 20077 آی فون به بازار عرضه شد و نوکیا به آخر خط رسید؛ به طوری که ارزش سهام نوکیا از سال 2007 که آی فون به بازار عرضه شد تا سال 2018 حدود 800درصد کاهش یافت.

 اخبار تکنولوژی ,خبرهای تکنولوژی,اپل

دنیای اقتصاد