مجله اینترنتی روزانه

/

ایرانگردی و جهاتگردی

/

کشف اولین رستوران گردان جهان

[ بقایای نخستین رستوران گردان جهان كه بخشی از كاخ یكی از امپراطوران رم بوده است، در ایتالیا كشف شد به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا به ن, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

کشف اولین رستوران گردان جهان
بقایای نخستین رستوران گردان جهان که بخشی از کاخ یکی از امپراطوران رم بوده است، در ایتالیا کشف شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از آسوشیتدپرس، باستان شناسان ایتالیایی موفق به کشف بقایای ساختمانی در شهر رم ـ پایتخت این کشور ـ شدند که به احتمال زیاد بخشی از رستوران گردان نرون در آن است که هزاران سال پیش روی یک سکوی چوبی هم زمان با حرکت زمین به دور خورشید، می چرخیده است.
نام نرون را که حدود دوهزار سال پیش بر امپراطوری رم باستان حکومت می کرد، علاوه بر یک امپراطور دیوانه که شهر رم را به آتش کشید، به عنوان مخترع نخستین رستوران گردان جهان در تاریخ می توان ثبت کرد و رستوران او را نخستین رستوران گردان جهان نامید.
باستان شناسان این رستوران گردان را بخشی از کاخ طلایی نرون می دانند که بارها در متون تاریخی از آن یاد شده است و تا به حال بخش های زیادی از این کاخ از جمله اتاق هایی با تصاویر زیبا و عجیب کشف شده اند.
کاخ طلایی نرون یکی از شاه کارهای معماری تمدن رم باستان است که به دستور نرون بر فراز تپه ی پالاتین (Palatine) در نزدیکی کلزیوم رم ساخته شده است. البته نرون نتوانست مدت زیادی در این کاخ اقامت کند، چون زمان کوتاهی پس از ساخته شدن کاخ طلایی، در سال 68 میلادی در سن 31 سالگی و پس از 14 سال حکومت، مجبور شد خودکشی کند.
باستان شناسان به دنبال کشف دیگر بخش های کاخ طلایی و هم چنین تعیین دقیق حریم این بنا هستند که براساس متون تاریخی حدود 80 هکتار وسعت داشته و مشرف به کلزیوم رم و یک دریاچه زیبا بوده است.
مسؤولان ایتالیا قصد دارند، در آینده ی نزدیک کاخ طلایی و رستوران گردان آن را به یک جاذبه ی گردشگری تبدیل کنند.