مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

کشف یک شاخص مهم ابتلا به بیماری های شناختی

[ سازمان غذا و دارو, بیمه درمانی, تازه های پزشکی و سلامت, اخبار سلامت و بهداشت, درمان بیماری, خبر علمی و پزشکی, تجهیزات پزشکی, بیماری, اخبار پزشکی ایران و جهان, بیمه, اطلاعات پزشکی, خبرهای پزشکی, اخبار سلامت و پزشکی, وزارت بهداشت, اخبار سلامت, اخبار پزشکی, بهداشت, سلامت, پزشکی, جدیدترین یافته های پزشکی, تازه های علم پزشکی, مقالات پزشکی, جدیدترین اخبار سلامت, اخبار پزشکی روز دنیا, آخرین اخبار پزشکی, اخبار پزشکی جدید, دانستنیهای پزشکی, مشاوره پزشکی, جدیدترین اخبار پزشکی, خبرهای سلامت, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,آسیب های مغزی محققان دانشگاه ام آی تی انواع عجیبی از آسیب های مغزی را شناسایی کردند که احتمالا شاخص مهمی برای بیماری های شناختی محسوب می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، مغز انسان در مقایسه با سایر اندام ها انرژی زیادی مصرف می کند و حدود 20 درصد از نیاز روزانه اکسیژن بدن متعلق به مغز است.

اما این مصرف زیاد انرژی موجب تولید رادیکال های آزاد و تجمع آنها در جمجمه می شود. این فرآورده جانبی فعالیت مغز می تواند منجر به آسیب برخی از نورون ها شود و با عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می شود.

محققان دریافتند RNA (اسید ریبو نوکلئیک) که مسئولیت انتقال دستورالعمل های ساخت پروتئین را از DNA دریافت و منتقل می کند، در برابر استرس اکسیداتیو آسیب پذیر است و در واکنش به آن رفتار عجیبی دارد.

در واقع این فرایند، صدها ژن را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است تنظیم و تفسیر RNA را به طور کلی مختل کند. یکی از آثار استرس اکسیداتیو، تجمع قطعات کوچک RNA در نورون ها است.

به اعتقاد محققان تجمع RNA نشانه مهمی از وجود خطر اختلال شناختی محسوب می شود و با استفاده از روش های صحیح به سادگی می توان این موضوع را تشخیص داد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell Reports منتشر شده است.