مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

جان بولتون نوار لحظات قتل خاشقچی هیچ مشکلی برای بن سلمان ایجاد نمی کند

[ خبرهای روز سیاست, اخبار سیاسی, وزارت خارجه, اخبار امروز, آخرین اخبار, اخبار جدید, اخبار اقتصادی بین الملل, سیاست روز, سیاست خارجی ایران, اخبار روز جهان, سیاست خارجی, اخبار بین الملل, اخبار, سیاست روزاخبار بین الملل, اخبار سیاسی بین المللی, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

اخبار,اخبار بین الملل,جان بولتون

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا می گوید واشنگتن هم مثل پاریس، به نوار ضبط شده از لحظات قتل خاشقچی دست پیدا نکرده ولی مأمورانی که آن نوار را گوش داده اند، ارتباطی بین صداها و بن سلمان پیدا نکرده اند.

به گزارش فارس، چند روز پس از ارسال نوار صداهای ضبط شده از لحظات قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی از سوی ترکیه برای کشورهای غربی، آمریکایی ها روایت خودشان از محتوای این نوار را با رسانه ها در میان گذاشتند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه سه روز پیش گفته بود که این نوار که در کنسول گری سعودی ها در استانبول ضبط شده، برای سران عربستان سعودی، آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس فرستاده است؛ البته دولت فرانسه دیروز گفته بود هنوز نواری به پاریس نرسیده است.

مقامات ترکیه بارها به صورت رسمی گفته بودند که قتل خاشقچی، بی شک نتیجه صدور دستوری مستقیم از جانب یکی از مقامات بلندپایه سعودی است؛ با توجه به این که تیغ بران قلم خاشقچی در اواخر عمرش متوجه نفر دوم سلسله قدرت در عربستان یعنی «محمد بن سلمان» وارث فعلی تاج و تخت بود، بسیاری می گویند که دستور قتل از جانب شاهزاده جوان صادر شده بوده است.

بحث حضور 7 نفر از محافظان شخصی بن سلمان در تیم 15 نفره ترور که صبح روز واقعه وارد استانبول و عصر همان روز خارج شده بودند، این گمانه زنی را تقویت می کند.

حالا اما، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا گفته که مقامات اطلاعاتی کشورش به نوار مدنظر اردوغان گوش داده اند ولی محتوای آن، تهدیدی را متوجه محمد بن سلمان نمی کند. نیویورک تایمز گفته که قاتلان در زمان تمام کردن کار خاشقچی، تلفنی به یک شخص مافوق گفته بودند که «داستان را به رئیست بگو.» نیویورک تایمز می گوید، بن سلمان همان «رئیس» این ماجرا است.

جان بولتون امروز به وال استریت ژورنال گفته که خودش محتوای نوار صوتی را نشنیده است اما دیگر مقامات آمریکایی که آن را شنیده اند، اعتقاد دارند که محتوای این نوار، ارتباطی بین ماجرای قتل خاشقچی و محمد بن سلمان ایجاد نمی کند. بولتون گفته: «فکر نمی کنم که آنها با گوش دادن آن نوار، به چنین نتیجه ای رسیده باشند.»

بولتون در ادامه گفته: «ما گزارش های مبتنی بر ارتباط دادن ولی عهد (سعودی) به این ماجرا و یا هرگونه اطلاع وی از واقعه را اساساً تکذیب می کنیم.» بولتون در ادامه گفته که آنها هم مثل فرانسوی ها، نواری در دست ندارند و نیروهای امنیتی ترکیه، فقط به افسران اطلاعاتی آمریکا اجازه داده اند که به نوار ضبط شده در حین قتل خاشقچی گوش فرا دهند ولی در نوار، هیچ اشاره مستقیمی به بن سلمان نشده بوده است.