مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

دبیر اجرایی FATF نمی توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با دیگران کنیم ایران توانسته اعضای FATF را قانع کند

[ سیاست خارجی ایران, جدیدترین اخبار, اخرین اخبار, اخبار سیاسی روز, اخبار روز سیاسی, سایت اخبار, اخبار جدید, آخرین اخبار, اخبار روز, سیاست خارجی, اخبار ایران, اخبار سیاسی, اخبار, اخبار سیاست خارجی ایران, سایت اخبار جهان, اخبار جدید اخبار ایران, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,دبیر اجرایی FATF دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی گفت: ما نمی توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با کشور دیگری بکنیم؛ اما می توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارائه دهیم که نشان می دهد آیا این کشور محل امنی برای سرمایه گذاری و کسب و کار است یا نه.

به گزارش ایلنا، «دیوید لوئیس» دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی(FATF) همزمان با آغاز اجلاس 6 روزه این سازمان در پاریس که قرار است پرونده ایران نیز در این جلسات مورد بررسی قرار بگیرد با شبکه «بی بی سی» گفت وگو کرد.

«دیوید لوئیس» خاطرنشان کرد: هیچ تضمینی در مورد خروج ایران از لیست سیاه این گروه در کار نیست؛ اما این اقدام می تواند شرایطی را برای این کشورها فراهم کند تا وارد داد و ستد با سایر کشورها شوند؛ چرا که می تواند نشان دهد که این کشورها محل های امنی برای سرمایه گذاری هستند.»

وی گفت: ما نمی توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با کشور دیگری بکنیم؛ اما می توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارائه دهیم که نشان می دهد آیا این کشور محل امنی برای سرمایه گذاری و کسب و کار است یا نه. استانداردهایی که ما در نظر می گیریم، معیارهایی کاملا فنی هستند که هدفشان این است که نشان دهند آیا آن کشور تدابیر لازم را برای جلوگیری از سو استفاده احتمالی گروه های تروریستی در نظر گرفته است یا نه؟

«دیوید لوئیس» در خصوص فهرست گروه های تروریستی از نظر این گروه گفت: ما درمورد اینکه کدام گروه ها تروریستی هستند، تصمیم نمی گیریم. این موضوعی است که سازمان ملل درباره آن تصمیم گیری می کند. حرف ما این است که زمانیکه سازمان ملل یک گروه را تروریستی قلمداد می کند همه کشورها باید قطعنامه این سازمان را در رابطه با تامین مالی تروریسم اجرا کنند.

وی خاطر نشان کرد: ما از تمام کشورها می خواهیم که تامین مالی تروریسم را عملی مجرمانه معرفی کنند. در مورد ایران هم چیزی که ما منتظر آن هستیم و امیدواریم انجام دهد، غیرقانونی اعلام کردن تامین مالی تروریسم است و اینکه استثناهایی که برای گروه های مشخصی در نظر گرفته است را بردارد.

دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی در خصوص برخی گروه هایی که از نظر ایران تروریستی خطاب نمی شوند ولی برخی کشورهای دیگر این گروه ها را تروریستی قلمداد می کنند گفت: ما درباره اینکه این گروه ها کدام هستند با ایرانی ها حرفی نخواهیم زد. کاری که می کنیم این است که مطمئن شویم ایران ساختار قانونی قدرتمندی برقرار کرده است که به آنها اجازه نخواهد داد برخی گروه ها را مستثنی کنند.

«لوییس» درباره نحوه سنجش پیروی ایران از این قواعد گفت: درمورد کشورهای عضو FATF روال این است که سالانه نظارت کنیم. 37 کشور عضو مستقیم ما هستند. ما تیمی را برای سه هفته به آن کشور می فرستیم تا سازوکارهای آن کشور را بازرسی کنند. ما 9 نهاد منطقه ای هم داریم که عضو FATF هستند که آنها وظیفه بازرسی حوزه های زیر نظر خود را برعهده دارند. با این نهادهای منطقه ای، 204 حوزه قضایی به طور مستقیم و غیرمستقیم زیر نظر ما هستند و تنها نقاط انگشت شماری در جهان مانند ایران خارج از این نظارت، فعالیت می کنند.

وی گفت: ما در سال 2016 همکاری خود را با ایران آغاز کردیم. آنها تعهد داده اند که با تمام توان استانداردهای بین المللی را رعایت کنند. اکنون سه بار در سال با ایران ملاقات رو در رو داریم. این ملاقات ها در رم بوده است. آنها مدارکشان را درباره قدم هایی که می گویند برای شفاف سازی مالی برداشته اند، ارائه کردند و ما هم به دقت آنها را بررسی کردیم. وقتی از صحت و دقت ادله آنها راضی شویم، آن وقت به ایران سفر می کنیم و تیمی را به تهران می فرستیم.

وی در مورد احتمال خروج ایران از لیست سیاه گفت: این یک سوال کلیدی است. ایران از ژوئن 2016 با قول همکاری در سطح بالا کار خود را با ما آغاز و برنامه عملی به همراه ضرب الاجل برای جبران کاستی های خود ارائه کرد. البته ایران به هیچ یک از ضرب الاجل ها نرسید. همه ضرب الاجل ها 10 ماه پیش به پایان رسیدند و ایران نتوانست خیلی از برنامه های تدوین شده را اجرایی کند.

لوییس افزود: البته این به این معنا نیست که ایران نتوانسته پیشرفتی در این ارتباط داشته باشد؛ چراکه آنها توانستند اعضای FATF را قانع کنند که پیشرفت هایی داشته اند و در حال آماده سازی برنامه ها و قوانین هستند. به همین دلیل ما مهلت های جدیدی به آنها دادیم. در نشست این هفته در پاریس مشخص خواهد شد که آیا ایران به اندازه کافی اقدامات لازم را در راستای همراهی با FATF انجام داده است یا خیر.