مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

سازمان غذا و دارو برخی نانوایی های سنتی هنوز از جوهرقند استفاده می کنند

[ سازمان غذا و دارو, بیمه درمانی, تازه های پزشکی و سلامت, اخبار سلامت و بهداشت, درمان بیماری, خبر علمی و پزشکی, تجهیزات پزشکی, بیماری, اخبار پزشکی ایران و جهان, بیمه, اطلاعات پزشکی, خبرهای پزشکی, اخبار سلامت و پزشکی, وزارت بهداشت, اخبار سلامت, اخبار پزشکی, بهداشت, سلامت, پزشکی, جدیدترین یافته های پزشکی, تازه های علم پزشکی, مقالات پزشکی, جدیدترین اخبار سلامت, اخبار پزشکی روز دنیا, آخرین اخبار پزشکی, اخبار پزشکی جدید, دانستنیهای پزشکی, مشاوره پزشکی, جدیدترین اخبار پزشکی, خبرهای سلامت, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, سازمان غذا و دارو مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو گفت: برخی نانوایی های سنتی برای سفید کردن نان از بلانکیت یا جوهر قند (ماده مصرفی در صنعت قند) استفاده می کنند که افزودن آن به آرد و خمیر نان به دلیل اینکه به سلامت افراد آسیب می زند، غیرمجاز و تخلف است.

به گزارش ایرنا از سازمان غذا و دارو، بهرام دارایی روز دوشنبه اظهار داشت: 70 هزار نانوایی در سراسر کشور فعال هستند که به صورت سنتی نان تولید می کنند و تخلف استفاده از بلانکیت در برخی از آنها مشاهده و گزارش شده است.

وی با اشاره به نظارت بر روش های تولید نان از لحاظ بهداشتی افزود: برخی اوقات، در برخی نانوایی ها به دلیل نبود مخمرها یا هزینه بالای آن، برای پخت نان به روش های غیرمعمولی مانند اضافه کردن نمک و جوش شیرین متوسل می شوند.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: با کمک ناظران سطح عرضه معاونت بهداشت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، نظارت های لازم در این زمینه اعمال و به صنف آرد و غلات هم هشدار داده شده است که در این زمینه مراقبت کنند.

دارایی افزود: استفاده از بلانکیت در نان های صنعتی مطرح نیست و روش های آنها برای تولید انواع نان مشخص و قابل قبول است؛ توصیه می شود مردم درمورد مواد غذایی که به نام سنتی عرضه می شود، دقت بیشتری داشته باشند.

بلانکیت یا جوهر قند اثرات نامطلوبی روی دستگاه گوارش و فعالیت آنتی آکسیدان ها به عنوان سیستم دفاعی بدن دارد. این ماده، اثر سمی روی بدن دارد و هرچند جوهر قند شکل ظاهری نان را بهتر می کند اما آسیب آن به سلامت بدن، سنگین تر است.