مجله اینترنتی روزانه

/

علمی

/

ربات ها در پیری عصای دستتان می شوند

[ اخبار علمی جدید, اخبار روز, فرم رزومه, اخبار, اخبار علمی روز, فرم رزومه اخبار علمی جدید, رزومه کاری, اخبار آموزشی, اخبار علمی, اخبار روز اخبار, سوالات مصاحبه استخدامی, نمونه رزومه کاری, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

کم کم ربات ها به جای داروهای آرام بخش برای مبتلایان به زوال عقل استفاده می شود تا اضطراب و پریشانی بعدازظهر آن ها کمتر شود.

به گزارش خبرآنلاین، در مبتلایان به زوال عقل پدیده ای به نام سندرم Sundowner وجود دارد که پریشانی، گیجی و اضطراب بعدازظهر تا شب را به همراه دارد. دلیل آن ناشناخته بوده و اختلال در ریتم شبانه روزی ، تغییر در میزان نور، اضطراب ناشی از فعالیت های انتهایی روز و نوسانات هورمونی بخشی از نظریه های مطرح شده در این زمینه هستند.

درنهایت تجربه ناخوشایندی هم برای بیماران و هم برای پرستاران ایجاد می شود.

اغلب نیز در بیمارستان ها و مراکز روان درمانی از داروهای آرام بخش برای حل مشکل استفاده می شود اما در سال های اخیر ژاپنی ها رباتی را برای این کار به نام paro ایجاد کرده اند که بتواند نقش آرام بخش را بازی کند.

موسسه ملی علوم و فناوری های پیشرفته ژاپن بیش از یک دهه روی توسعه Paro وقت صرف کرده است. این ربات سال 2004 رونمایی شد و در بسیاری از مناطق جغرافیایی جهان استفاده می شود تا بتواند نقش یک حیوان خانگی را برای افراد سالمند و مبتلایان به زوال عقل بازی کند.

«پارو» 6 هزار دلاری برای مبتلایان به زوال عقل در نقش معجزه وارد عمل شده و البته این ربات گران قیمت در دسترس همه نیست.

«ساندرا پترسون» پروفسور پرستاری در دانشگاه تگزاس بیمار مبتلابه زوال عقل پیشرفته داشت که 8 سال حرف نزده بود اما با دیدن «پارو» به او گفت: دوستت دارم!

پارو بعد از لمس شدن حرف می زند و مانند طوطی سخنگو عمل می کند و اگر با وی به آرامی صحبت کنید به سوی شما سوق پیدا می کند.

نیاز به غذا یا راه رفتن (مانند حیوان خانگی) ندارد و در هر زمان از ساعات شبانه روز گوش به فرمان شماست. بیمار نشده و حواس پرت هم نمی شود و وظیفه اصلی خود یعنی در مرکز توجه قرار گرفتن را به خوبی انجام می دهد.

پاروی 56 سانتی متری مانند یک نوزاد 2.7 کیلوگرم وزن دارد و با توسعه هوش مصنوعی روی آن می تواند به چنین بیمارانی کمک فراوانی کند.

 اخبار علمی ,خبرهای علمی, عصا