مجله اینترنتی روزانه

/

ایرانگردی و جهاتگردی

/

عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت

[ کمتر کسی است که نام قله اورست را نشنیده باشد و نداند که بلندترین نقطه دنیا از سطح دریا محسوب می شود پس جای تعجب نیست که نام آن میان عجایب هفتگ, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت
کمتر کسی است که نام قله اورست را نشنیده باشد و نداند که بلندترین نقطه دنیا- از سطح دریا- محسوب می شود. پس جای تعجب نیست که نام آن میان عجایب هفتگانه طبیعت دیده شود.

عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت

عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت

قله اورست در رشته کوه های هیمالیا قرار گرفته است، رشته کوهی که مرتفع ترین کوهستان جهان شناخته شده و در قاره آسیا در نزدیکی فلات تبت و مرز نپال قرار گرفته است. طبیعت زیبا و تماشایی این منطقه زیستگاه گونه های وسیعی از گیاهان و جانوران و همچنین گروه هایی قومی با فرهنگ های دیرین است. مردم نپال قله اورست را به نام «پیشانی آسمان» می شناسند و تبتی ها به آن «الهه مادر جهان» می گویند. بلندترین نقطه کوهستان هیمالیا 8848 متر ارتفاع دارد و همین موضوع باعث می شود که هرساله تعداد زیادی از کوه نوردان برای فتح آن به این منطقه بیایند. جالب است بدانید که در اثر فرآیندهای زمین شناسی هرساله بین سه تا شش میلی متر به ارتفاع این رشته کوه افزوده می شود.
آبشار ویکتوریا آبشار ویکتوریا در افریقای جنوبی در نزدیکی رودخانه «زامبزی»، مرز بین «زیمبابوه» و «زامبیا» قرار گرفته است. پهنای این آبشار که یکی از تماشایی ترین شگفتی های طبیعت محسوب می شود. 1700 متر و ارتفاع آن 108 متر است. این آبشار در هر ثانیه 100 هزار متر مکعب آب را در تنگه زامبزی فرو می ریزد و علاوه بر ایجاد صدایی مهیب، رنگین کمانی همیشگی در کنار خود به وجود می آورد که حتی زیر نور ماه هم دیده می شود. عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت حجم زیاد آب این آبشار در حین پایین آمدن در فضا افشان و به اطراف پاشیده می شود، به همین دلیل می توان آن را از فاصله 32 کیلومتری مشاهده کرد. همین مسئله باعث شده است تا بومیان افریقایی نام «دودی که می غرد» را برای آن انتخاب کنند. دره گراند کانیون
دره «گراند کانیون» در شمال «آریزونا» در امریکا واقع شده است. رنگ ها، نسبت ها و حتی شکل ساختمانی این تنگه آن قدر عجیب است که انسان تصور می کند بر روی سیاره دیگری قرار گرفته است. این تنگه به طول 450 کیلومتر و پهنای 6 تا 29 کیلومتر و ارتفاع 1500 متر از یک رشته پرتگاه و قله تشکیل شده است که حتی ماهرترین نقاشان را هم در شگفتی فرو می برد. ته این پرتگاه، رودخانه «کلرادو» جریان دارد و گفته می شود که این منطقه شش میلیون سال پیش، از جوشش و خروش آب های همین رودخانه شکل گرفته است. البته تحقیقاتی که به تازگی دراین باره صورت گرفته است نشان می دهد که زمان به وجود آمدن این پستی و بلندی ها، پیش از شش میلیون سال قبل است.
عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت هر ساله بیشتر از چهار میلیون نفر از این منطقه شگفت آور که مکانی برای تحقیقات زمین شناسی است، دیدن می کنند. آتش فشان پاریکوتین این آتش فشان مخروطی شکل در مکزیک قرار گرفته و ارتفاعی برابر 3170 متر دارد. بلندی دهانه آن 474 متر است که در اثر فوران در سال های 1943 و 1952 میلادی به آن افزوده شده است. موادی که در اثر فعال شدن آتش فشان در نزدیکی این کوه قرار گرفته اند منظره بسیار زیبایی را به وجود آورده اند. یکی از عامل هایی که باعث شهرت این آتش فشان شده، وجود فیلمی است که از فوران آن در سال 1943 تهیه شده است.
عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت بعد از فعال شدن آن در سال 1943 نزدیک به هشت سال گدازه هایی از دهانه آن بیرون می آمدند که باعث شدند زمین های اطراف تا مسافت 22 کیلومتری از بین برود. با فوران بعدی در سال 1952 این آتش فشان برای همیشه خاموش و به یکی از منطقه های مهم گردشگری در دنیا تبدیل شد.
بندر ریودوژانیرو بندر «ریودو ژانیرو» به معنی «رودخانه ژانویه» از شهرهای مهم کشور برزیل، یکی دیگر از شگفتی های هفتگانه است که به دلیل طبیعت منحصر به فرد ، جشن ها ، موسیقی و رسم های موجود در آن منطقه شناخته شده است.
عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت مجسمه حضرت عیسی که در بالای معروف ترین کوه آنجا به نام «کورکوادو» قرار گرفته، نماد این شهر به شمار می رود. وجود دو جنگل بسیار بزرگ که از بزرگ ترین جنگل های دنیا هستند، باعث شده شهر ریودوژانیرو به یکی از مکان های دیدنی دنیا از نظر پوشش های گیاهی تبدیل شود. این شهر آب و هوای گرمسیری دارد و حدود 12 میلیون نفر در آن زندگی می کنند.المپیک سال 6102 میلادی قرار است در آنجا برگزار شود.
شفق قطبی در قطب های شمال و جنوب زمین، آسمان هنگام شب به شدت درخشان و روشن می شود، آن قدر که می توان زیر آن کتاب خواند . این پدیده نجومی بسیار زیبا که به آن« شفق قطبی» گفته می شود، آسمان شب را به پرده ای متحرک از نورهای رنگین سبز و زرد و قرمز تبدیل می کند.
عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت وجود شفق قطبی چندین قرن است که بررسی می شود. اوایل تصور می شد که این پدیده ناشی از بازتاب نور خورشید توسط یخ های قطبی است. اما امروزه ذره های باردار شتاب دار عامل به وجود آمدن این نورهای رنگی معرفی شده اند که در ارتفاع 80 تا 100 کیلومتری بالای زمین ظاهر می شوند. تپه بزرگ دریایی
بزرگ ترین ساحل مرجانی دنیا که به «گریت بریر ریف»معروف است، یکی دیگر از هفت شگفتی دنیا به شمارمی آید. این تپه مرجانی در شمال شرقی استرالیا قرار دارد و شامل2900 تپه مرجانی، 900 جزیره و 1500 گونه ماهی است. مساحت کل این منطقه حدود 344 هزار کیلومتر مربع است و به همین دلیل بزرگ ترین ساختار زنده روی زمین محسوب می شود که به دلیل عظمت و بزرگی آن از فضای خارج از جَو قابل رؤیت است.

عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت

عجایب دیدنی و شگفت انگیز هفتگانه طبیعت

بسیاری از مرجان های موجود در این منطقه که تعداد گونه های آن به 400 می رسد، سبز رنگ هستند، به همین دلیل در نگاه اول با گیاهان اشتباه گرفته می شوند. اما در واقع آنها جانداران بسیار ریز و رنگینی هستند که در کنار میلیون ها جاندار دیگر بر روی یک تپه قرار گرفته اند و بدن آنها در اسکلت های سختی از جنس آهک قرار دارد. در کنار این تپه ها، بزرگ ترین پارک دریایی جهان به مساحت 2000 کیلومتر ساخته شده است که وظیفه حفظ و نگهداری از مرجان ها و آبزیان را به عهده دارد.