مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

زمزمه های 12 هزار تومانی شدن مرغ در بازار مسبب افزایش هزینه تولید داخلی است یا خارجی

[ اخبار اقتصادی روز, اخبار اقتصادی ایران, روزنامه اقتصادی, قیمت خودرو, مشاغل خانگی, خبر اقتصادی, ترخیص کالا, اخبار, قیمت خودرو روزنامه اقتصادی, دلار, بورس, خبر اقتصادی مشاغل خانگی, یارانه ها, اخبار اقتصادی, ترخیص کالا اخبار, واریز یارانه, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

اخبار,اخبار اقتصادی,مرغ

افزایش روزافزون قیمت مرغ آنقدر با سرعت پیش می رود که در عرض یک هفته بارها این قیمت نوسان داشته و بین 300 تا 500 تومان افزایش و کاهش را تجربه کرده است و این روزها بر مدار 12 هزار تومانی شدن دور می زند.

به گزارش ایلنا، بحران تولید مرغ در کشور روز به روز بر قیمت این کالا می افزاید و این در حالی است که این محصول به غیر از جنگ اقتصادی به وجود آمده بین امریکا و چین که قیمت نهاده های دامی را در جهان دگرگون کرده از سواستفاده های داخلی و رانت خواری ها هم ضربه خورده است.

افزایش قیمت مرغ که این روزها به مرز 12 هزار تومان رسیده است این کالای مصرفی را از سبد غذایی اقشار کم درآمد حذف خواهد کرد اما از طرف دیگر تولیدکنندگان هم از سوءاستفاده دلالان و توزیع کنندگان نهاده های دامی در بازار در رنج هستند و تولید مرغ برای پرورش دهندگان طیور به صرفه نخواهد بود.

توزیع مرغ منجمد در بازار

یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی این افزایش قیمت مرغ را طبیعی دانسته و در خصوص قیمت آن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، اظهار کرد: قیمت مرغ زنده به 7900 تومان رسیده و قیمت کشتارگاه 10هزار و 700 تومان و قیمت پخش به 10 هزار و 900 تومان رسیده است. قیمت خرده فروشی با 300 تومان افزایش به 11 هزار و 800 تومان رسیده است.

مرغ گوشتی

وی در رابطه با افزایش مجدد این قیمت ها اذعان داشت: به نظر نمی رسد این قیمت ها دیگر افزایشی داشته باشد اما شرایط برای تولید در حال حاضر، بالا رفتن قیمت مرغ زنده به نفع تولیدکنندگان شده است. مرغ دیگر به اندازه کافی افزایش داشته و قدرت خرید مردم به تهیه آن نخواهد رسید.

این مقام آگاه با اشاره به تعدیل بازار توسط شرکت پشتیبانی دام خاطرنشان کرد: به تدریج با تزریق مرغ منجمد با قیمت 6750 تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام به بازار افزایش قیمتی نخواهیم داشت. این مرغ منجمد پیش تر توسط این شرکت ذخیره سازی شده است.

مرغ افزایش قیمت زیادی نداشته است

در حالیکه برخی مسئولان قیمت مرغ را در خرده فروشی ها بسیار بالا می دانند اما برخی اتحادیه ها این قیمت را طبیعی دانسته و حق مرغداران می دانند. مرغداران برای پرورش دام خود باید نهاده های دامی را از شرکت های توزیع کننده تهیه کنند و این شرکت ها که این نهاده را با نرخ 4200 توامنی وارد کرده اند در بازار آزاد با نرخ ارز 8 تا 10 هزار تومانی عرضه می کنند که ضرر تولید را به همراه داشته و قیمت مرغ را افزایش داده است.

در این خصوص حمید فاضلی رئیس اتحادیه صنعت مرغداری کشور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، تشریح کرد: بالارفتن قیمت مرغ یک اتفاق کاملا طبیعی است. نهاده های دامی افزایش قیمت داشته و قطعا قیمت مرغ هم باید افزایش پیدا کند. در این 4 ماه تمام کالاها افزایش قیمت داشته است. نهاده های دامی مانند سویا، کنجاله سویا، ذرت افزایش قیمت داشته اند. ذرت حدود 45 درصد افزایش قیمت داشته و افزودنی ها و مغذی ها هم نزدیک 20 درصد افزایش قیمت داشته اند.

وی افزود: مرغ هم اگر با هزینه های بالا تولید می شود باید افزایش قیمت داشته باشد. زمانی که سرمایه در گردش افزایش می یابد به نسبت آن سود هم باید افزایش یابد. یک زمانی 5 هزار تومان قیمت تمام شده مرغ بود اما در حال حاضر به حدود 8 هزار تومان رسیده است. مرغ تنها حدود 35 در صد افزایش قیمت داشته در حالی که با افزایش نهاده ها باید 50 درصد افزایش می یافت.

رئیس اتحادیه صنعت مرغداری کشور با اشاره به افزایش قیمت مجدد این کالا تاکید کرد: قیمت مرغ در خرده فروشی ها از این میزان بیشتر نخواهد شد و تولید به اندازه کافی داریم. اگر نهاده ها افزایش نمی یافت این قیمت مرغ که در حال حاضر وجود دارد را شاهد نبودیم.

فاضلی در رابطه با جهانی بودن افزایش قیمت نهاده ها اذعان داشت: بخشی از افزایش قیمت نهاده ها جهانی بود اما بخش دیگر آن هزینه حمل و نقل و افزایش قیمت در داخل بوده است. بخشی از قیمت نهاده ها متاثر از افزایش قیمت ارز در کشور بوده که به نسبت آن بالا رفته است.