مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

پیشنهاد وزیر بهداشت برای ارز دارو

[ سازمان غذا و دارو, بیمه درمانی, تازه های پزشکی و سلامت, اخبار سلامت و بهداشت, درمان بیماری, خبر علمی و پزشکی, تجهیزات پزشکی, بیماری, اخبار پزشکی ایران و جهان, بیمه, اطلاعات پزشکی, خبرهای پزشکی, اخبار سلامت و پزشکی, وزارت بهداشت, اخبار سلامت, اخبار پزشکی, بهداشت, سلامت, پزشکی, جدیدترین یافته های پزشکی, تازه های علم پزشکی, مقالات پزشکی, جدیدترین اخبار سلامت, اخبار پزشکی روز دنیا, آخرین اخبار پزشکی, اخبار پزشکی جدید, دانستنیهای پزشکی, مشاوره پزشکی, جدیدترین اخبار پزشکی, خبرهای سلامت, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,وزیر بهداشت وزیر بهداشت ضمن تاکید چند باره بر مشکلات ناشی از تاخیر بیمه ها در پرداخت طلب شرکت های دارویی و مراکز درمانی، در عین حال بر ارائه ارز دولتی دارو به بیمه ها به جای ارائه مستقیم آن به شرکت های دارویی جهت جلوگیری از قاچاق و فساد تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه رونمایی از دستگاه HPLC که توسط شرکت دانش بنیان چیان شار دانش تولید شده و برای کنترل دارویی استفاده می شود، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه طی چهار دهه اخیر پیشرفت های خوبی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی حاصل شده است؛ به طوریکه در رفع بخش زیادی از نیازهایمان، به صنعت داخلی متکی هستیم و بابت این موضوع خوشحالیم.

وی افزود: در حوزه مواد اولیه، 50 درصد، در حوزه اشکال دارویی بیش از 90 درصد و در حوزه تجهیزات پزشکی حدود 30 تا 35 درصد به داخل متکی هستیم و باید گفت که موفقیت های خوبی در این حوزه ها داشته ایم. در عین حال در حال حاضر 1000 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت داریم که در تولیدات داخلی موثرند و با کمک آنها گام های پرشتاب تری در جهت رفع وابستگی برداشته می شود. باید بدانیم که 50 مورد از این شرکت ها محصولات شان را صادر نیز می کنند.

هاشمی با بیان اینکه دستگاهی که امروز به بهره برداری رسید و اکنون در بازار هم موجود است، مشابه خارجی زیادی دارد، افزود: دوستان تلاش کردند و این دستگاه را در داخل تولید کردند؛ به طوریکه 90 درصد قطعاتش داخلی است و برای تجزیه و تفکیک مواد دارویی، سموم و اجزای شیمیایی به کار برده می شود. باید توجه کرد که قیمت این دستگاه کمتر از 50 درصد قیمت خارجی است. امیدوارم بتوانیم با تولید مناسب این دستگاه، از ورود نوع خارجی آن پیشگیری کنیم. همچنین امیدوارم در آینده شاهد خودکفایی بیشتر و ظهور نوآوری این شرکت ها در حوزه سلامت باشیم.

وی درباره علت رونمایی از این دستگاه در دفتر وزارتی گفت: ما در هر سطح شورای فناوری وزارت بهداشت را برگزار می کنیم و امروز جلسه شورای فناوری قرار است در ستاد برگزار شود. بنابراین در حاشیه این شورا قرار شد این دستگاه را معرفی کنیم. من تولید کننده را امروز دیدم، باید توجه کرد که تولید هر چقدر که باشد بسیار ویژه است؛ چرا که دستاورد ذهن و دانش ایرانی و همه تولیدات ویژه هستند.

پیشنهاد وزارت بهداشت برای ارز دارو

وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره پیشنهاد مطرح شده مبنی بر ارائه ارز دولتی به بیمه ها به جای ارائه مستقیم آن به شرکت های دارویی گفت: این موضوع پیشنهاد خود ما است. ما از روز اول پیشنهادمان این بود که ارز 4200 دریافت کنیم. زیرا بالاخره در این ارز یک رانتی وجود دارد و دیدیم که در حوزه های مختلف دچار مشکلاتی شدیم.

هاشمی ادامه داد: بالاخره ما در حوزه حرفه ای خودمان آبرو داریم؛ به ویژه اینکه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بالغ بر 60 هزار قلم کالا وجود دارد که قیمتگذاری شده اند و در عین حال سیستم نظارتی هم حتما برای نظارت بر این موضوع ناتوان است، همچنان که تا کنون ثابت شده است. بنابراین معتقدیم مابه التفاوت ارز 4200 تا ارز آزاد می تواند به بیمه ها تحویل داده شود و طبعا بیمه ها اجازه نمی دهند مردم آسیبی ببینند. بنابراین اگر کسی آمپولی را با یک فرانشیز معین تهیه می کرد و از داروخانه تحویل می گرفت، در حال حاضر هم روال به همان شکل اتفاق می افتد اما ما به التفاوت افزایش قیمت ارز را به جای اینکه به شرکت بدهند، می توانند به بیمه ها ارائه کنند.

هاشمی تاکید کرد: در عین حال این اقدام جلوی فساد بزرگ تر یعنی قاچاق را هم خواهد گرفت. باید توجه کرد که محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی ما خریداران زیادی در کشورهای حاشیه ای دارند و اگر این پیشنهاد ما اجرا شود، می توان از قاچاق هم البته نه به طور کامل اما بیش از 90 درصد جلوگیری کرد. از طرفی حتما از تخلفات انسانی هم که ممکن است بعدها به حساب ما نوشته شود، جلوگیری می کند. بنابراین ما این موضوع را پیشنهاد دادیم و همچنان آن را پیگیری می کنیم و امیدواریم عملیاتی شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: شاید در همه حوزه ها یعنی کالاهای اساسی هم بتوان این اقدام را در قالب کوپنی که ارائه می دهند انجام داد و از فساد پیشگیری کرد.

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره حجم مطالبات بیمه ها به بیمارستان ها و داروخانه ها و چالشی که ممکن است در این زمینه با ارائه ارز دولتی به بیمه ها رخ دهد، گفت: یکی از گرفتاری های عمده صنعت دارو و تجهیزات پزشکی نقدینگی است. اگر قرار باشد شرکت های دارویی و تجهیزاتی دوباره پول شان را از سازمان برنامه به صورت اوراق دریافت کنند یا از سازمان تامین اجتماعی بعد از یک سال تاخیر بگیرند، از چاله به چاه می افتیم. نگرانی از همین موضوع است که تا کنون دولت این پیشنهاد را قبول نکرده است. ما هم علاقه نداریم از چاله به چاه بیفتیم. این پیشنهاد در صورتی قابل اجراست که بانک مرکزی درآمد حاصل از یارانه را مستقیما به شرکت های دارویی و بیمارستان ها تحویل دهد. اگر بخواهد آن را در چرخه سازمان مدیریت و خزانه طی کند، دوباره دچار گرفتاری هایی می شویم که امروز با آن مواجه ایم.

هاشمی همچنین گفت: اگر از من بپرسند که امروز مهم ترین مشکلت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی چیست؟ می گویم خدمتی است که یک سال پیش فروخته ایم، اما هنوز نتوانسته ایم پولش را به دست ارائه کننده که بخش عمده آنها شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی هستند، برسانیم. این در حالیست که آنها باید بتوانند مواد اولیه و قطعات را وارد کنند تا چند ماه دیگر دچار مشکل نشوند.