مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

پیش بینی وضعیت تورم در ماه های آینده

[ اخبار اقتصادی روز, اخبار اقتصادی ایران, روزنامه اقتصادی, قیمت خودرو, مشاغل خانگی, خبر اقتصادی, ترخیص کالا, اخبار, قیمت خودرو روزنامه اقتصادی, دلار, بورس, خبر اقتصادی مشاغل خانگی, یارانه ها, اخبار اقتصادی, ترخیص کالا اخبار, واریز یارانه, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

 اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,ارز  سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با بیان این که تورم ناشی از ایجاد بازار ثانویه ارز از همین حالا هم آغاز شده است، گفت: در حوزه های مربوط به اقلامی مانند لبنیات، فولاد، میلگرد، پروفیل، چوب و بسیاری دیگر از اقلام واسطه ای قیمت ها دو برابر شده است.

حسین صمصامی- سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که نرخ تعیین شده در بازار ثانویه ارز اگر نرخ مناسبی بود، نباید این قدر بی ثباتی و تورم ایجاد می کرد، اظهار کرد: ما وارد یک مارپیچ نرخ ارز شده ایم؛ به این معنا که قیمت ها بالا می رود تا خود را با نرخ ارز تعیین شده تطبیق دهد و از آن طرف دوباره شرایطی ایجاد می شود که به خاطر گرانی ها نرخ ارز بالا برود. همه اینها هم به خاطر این است که ما یک بازار جعلی ارز درست کرده ایم تا نرخ ارز بازار آزاد را بر نرخ ارز قالب کنیم.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با بیان این که در بازار ثانویه ارز کماکان سفته بازی ها و دلال بازی ها ادامه دارد، گفت: تا زمانی که افراد نااهل و ناپاک بازار ارز را در اختیار داشته باشند و به دنبال منافع شخصی خودشان باشند، این وضعیت ادامه دارد و به هیچ عنوان به این که بازار آزاد باشد یا دولتی، ارتباطی ندارد. در همین بازار ثانویه ارز چند صراف تمام خرید و فروش ارز را انجام می دهند و سودهای کلان به جیب می زنند.

صمصامی در ادامه با پیش بینی وضعیت تورمی در ماه های آینده اظهار کرد: تا سه چهار ماه آینده یک موج تورمی شدید ایجاد می شود که از آن طرف دولت هم نمی تواند آن را جبران کند؛ چرا که اساسا نه قدرت و نه منابع آن را دارد و نه اطلاعات کافی دارد که بداند کدام اقشار را چقدر باید تقویت کند.

به گزارش ایسنا، در بازار ثانویه یکی از مسائل مهم به تعیین نرخ برمی گردد. در این بازار یک نرخ توافقی در بازار شکل گرفته و معاملات روزانه بر اساس آن انجام می شود. این نرخ در رقابتی که شکل می گیرد قابل تغییر بوده و ثابت نخواهد بود، ولی به هر صورت 4200 تومان نیست و با آن اختلاف دارد. نرخ در این بازار حول و حوش 8000 تومان است که حدود دوبرابر نرخ قبلی اعلام شده بوده که این مساله می تواند بر قیمت ها اثر تورمی دو برابری و بیشتر هم داشته باشد.