مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا خروج از توافق هسته ای بدترین اشتباه پس از جنگ عراق بود

مجله اینترنتی روزانه

/

اخبار

/

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا خروج از توافق هسته ای بدترین اشتباه پس از جنگ عراق بود

[ سیاست خارجی ایران, جدیدترین اخبار, اخرین اخبار, اخبار سیاسی روز, اخبار روز سیاسی, سایت اخبار, اخبار جدید, آخرین اخبار, اخبار روز, سیاست خارجی, اخبار ایران, اخبار سیاسی, اخبار, اخبار سیاست خارجی ایران, سایت اخبار جهان, اخبار جدید اخبار ایران, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا با انتقاد از سیاست خارجی دونالد ترامپ، گفت: خروج از توافق هسته ای بزرگ ترین اشتباه واشنگتن در خاورمیانه از زمان جنگ عراق بوده است.

به گزارش ایسنا، تام دانیلون مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت وگو با شبکه سی ان ان به انتقاد از سیاست خارجی دونالد ترامپ رییس جمهور کشورش پرداخت و برخی از آنها را بدترین اقدامات از زمان جنگ در عراق و ویتنام توصیف کرد.

دانیلون تصریح کرد: از نظر من خروج از توافق هسته ای با ایران، بدترین اشتباهی است که آمریکا از زمان جنگ عراق در خاورمیانه مرتکب شده است.

وی که از اکتبر 2010 تا ژوئن 2013 به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا به اعمال فشار بر ایران از طریق تحریم های سخت اقتصادی کمک کرده بود، افزود: کنار گذاشتن توافق با ایران هزینه سنگینی شامل روابط با متحدان در اروپا خواهد داشت.

این مقام پیشین آمریکایی گفت: کلید آن، فشار یکجانبه آمریکا علیه ایران نبود، کلید آن توانایی ما در گفت وگو با جهان درباره این ارزش و هدف بود که نباید ایران هسته ای وجود داشته باشد. ما آن را با هم به دست آوردیم، شما نیازمند فشاری چندجانبه برای رسیدن به یک ابزار فشار موثر بر ایران بودید.

دانیلون ادامه داد: بنابراین بازسازی دوباره آن بسیار سخت خواهد بود چرا که بسیاری از متحدان اروپایی آمریکا با تصمیم ترامپ برای خروج از توافق مخالف بودند و اعلام کرده اند که به آن پایبند می مانند.

وی تصریح کرد: هیچ چیزی وجود ندارد که ما بتوانیم به طور موثرتر و چندجانبه آن را دنبال کنیم تا توافقی را حفظ کنیم که به معنای واقعی برنامه هسته ای ایران را برای مدت زمانی طولانی محدود کرد و به عقب راند.

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا به موضوع تصمیم ترامپ برای خروج از شراکت فرآتلانتیک در ژانویه 2017 نیز اشاره کرد و آن را بدترین اشتباه کشورش در آسیا از زمان جنگ ویتنام دانست.

به گزارش سی ان ان، 11 کشور در ماه مارس بدون آمریکا این توافق تجاری را امضا کردند. ترامپ در ماه آوریل از مشاوران ارشد خود در زمینه تجارت و اقتصاد خواست تا پیوستن مجدد به توافق را بررسی کنند اما چنین کاری به شدت دشوار خواهد بود.