مجله اینترنتی روزانه

/

بیوگرافی و زندگینامه

/

گفت وگویی با اندیشه فولادوند ـ بازیگر سریال شیدایی

[ اندیشه فولادوند در سریال شیدایی محمد مهدی عسگرپور نقش افسانه را بازی می‌كند او در گفت‌و‌گویی با خبرنگ, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

گفت وگویی  با اندیشه فولادوند ـ بازیگر سریال «شیدایی»
اندیشه فولادوند در سریال «شیدایی» محمد مهدی عسگرپور نقش «افسانه» را بازی می کند. او در گفت و گویی با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا شرکت کرد و از دغدغه هایش برای ایفای نقش ، حضور در تلویزیون و تجربه ی بازی در سریال «شیدایی» سخن گفته است.

*** برایم عجیب بود که چنین نقشی در تلویزیون کار می شود
این بازیگر سینما و تلویزیون در ابتدای گفت وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: در ابتدا کمی برایم عجیب و جالب بود که چنین نقشی با چنین پرداختی قرار است در تلویزیون کار شود. من اصولا علاقه ی ویژه ای به بازی کردن در نقش هایی دارم که مساله ای در زندگی شان دارند و دنبال چیزی هستند. کاراکتر های مساله ساز همیشه برایم کاراکترهای جذابی بودند چون چالش بیشتری در من ایجاد می کردند. یکسری کاراکتر ها هم از بازیگر ، خیلی دور هستند و این فاصله و هجرانی که بازیگر در ذات کاراکتر ، احساس می کند، باعث تلاش و تکاپو و چالش های زیادی می شود که خیلی جذاب است.
وی اضافه کرد: از زمانی که وارد سینما شدم، شش ـ هفت سالی می گذرد ، اما تاکنون هیچگاه با تلویزیون همکاری نداشتم. دلیلش هم این بود که در این سال ها هیچ نقشی از طرف تلویزیون برای بازیگری مثل من و با سلایق شخصی من پیش نیامده بود . این مساله کمی برای من استرس زا بود، چون به هر شکل ، فضاهایی که در تلویزیون حاکم است به دلیل ماهیت این رسانه ی همه گیر شامل یکسری قانون ها و قواعد تعریف شده است که گاهی ممکن است از سلیقه ی من دور باشد. به همین دلیل ، فاصله ی بین من و تلویزیون در این سال ها حفظ شده بود تا این که به این قصه و این نقش رسیدم.

*** تم اجتماعی در آثار را دوست دارم
اندیشه فولادوند با اشاره به کامل نبودن فلیمنامه «شیدایی» در شروع تصویربرداری، گفت: اما در سریال «شیدایی»، سیر ایست و زیست نقش ها کاملا مشخص بود و ما از روز اول، حرکت این کاراکتر از نقطه A به نقطه B را با سعید نعمت الله(نویسنده) مشخص کرده بودیم. من، سعید نعمت الله و عسگرپور ، جلسات متعددی را برگزار کردیم. حتی چند جلسه بین من و سعید نعمت الله برگزار شد تا به یک نتیجه ی مشترک درباره افسانه رسیدیم.
این بازیگر، همچنین درباره ی موضوع اجتماعی که سریال «شیدایی» به آن می پردازد، عنوان کرد: من تم اجتماعی را در آثار خیلی دوست دارم ؛ چه در حوزه ادبیات و چه در حوزه سینما و نگاه سعید نعمت الله را به طبقات اجتماعی مختلف ، می پسندم. خصوصا تالیف کاراکترهایی شبیه افسانه ، در این سریال ، کار ساده ای نیست و نیاز به یک پشتوانه ی غنی شناختی نسبت به آدم های این طبقه دارد. من قبل از این کار ، با سعید نعمت الله همکاری نداشتم اما بعد از جلساتی که با هم داشتیم، دیدم اتفاق خوبی می افتد و از این که قرار است با او همکاری کنم خوشحال شدم.
اندیشه فولادوند در پاسخ به این پرسش که تا چه حد، حضور او در نقش افسانه بر این کاراکتر تاثیر گذاشته است؟ گفت: تاثیر من روی نقش را باید از نویسنده پرسید. سعید نعمت الله در تالیفش ، افسانه را از قسمت های چندم وارد قصه کرد که درام را شکل می داد و اتفاقاتی را تا پایان قصه به وجود می آورد. به هر شکل حتی نقش هایی که از قبل هم نوشته شده اند و پایانشان مشخص است ، با هر بازیگری که می آید تغییراتی در آن به وجود می آید. اگر یک نقش را 10 بازیگر مختلف بازی کنند، 10 کاراکتر مختلف را روی پرده سینما خواهید دید. حتی اگر این افراد ، توانایی های یکسانی داشته باشند، ذات هر آدمی ، مثل جنس صدا و نگاه و در واقع فضای انتقال دهنده ی حس ، در هر انسانی متفاوت و به تبع آن در بازیگران هم متفاوت است هر بازیگری روی کاراکتری که بازی می کند تاثیر می گذارد.

*** آدم ها را مثبت و منفی نگاه نمی کنم
وی در پاسخ به این پرسش که شخصیت افسانه را منفی یا مثبت می بیند، تصریح کرد: من هیچگاه آدم ها را در زندگی ام به مثبت و منفی تقسیم نمی کنم. من آدم ها را به قربانی شونده و قربانی کننده تقسیم می کنم. البته این سیر، یک تسلسل است و کسانی که قربانی می شوند، دیگران را نیز قربانی می کنند. این نوع دسته بندی، از مدنیت و شهرنشینی می آید و در بافت اجتماعی شهری شکل می گیرد. مدنیت ، تقدیر شخص را در گرو عوامل متسلسلی قرار می دهد که ممکن است ربط مستقیمی به او نداشته باشد و فرد برای قربانی نشدن ، فرد دیگری را قربانی کند. در این قصه به خصوص ما هم که در بطن شهر و بافت ملتهب شهر و طبقات مختلف اجتماعی اتفاق می افتد ، همین مساله را می بینیم. یعنی از نظر من ، همه ی آدم ها قربانی اند و آدم مثبت و منفی نداریم.

*** یک معصومیت از دست رفته در افسانه سراغ دارم
بازیگر نقش «افسانه» ادامه داد: در ذات هستی هم آدم ها به دنیا می آیند و تحت تاثیر بافت اجتماعی فشارهای روانی ، تاریخ و شرایط سیاسی ، ساخته می شوند؛ این است که من در افسانه یک معصومیت از دست رفته سراغ دارم. من افسانه را قربانی یکسری شرایط می دانم. این مساله که سقوط دلار یا یورو در زندگی این اشخاص تاثیر زیادی دارد ، واقعا خنده آور است. برای مثال، این که چون قیمت دلار پایین می آید ، شرایطی را به وجود می آورد که افسانه به زندان برود و با مشکل اقتصادی مواجه شود بیشتر شبیه شوخی است ولی در کمال ناباوری واقعیت دارد؛ چرا که در دنیای امروز همه چیز روی هم تاثیر می گذارد به همین دلیل هم آنها قربانی اند و معصومیت های همه این آدم ها از دست رفته است که واقعا تاثر برانگیز است.
اندیشه فولادوند در بخش دیگری از گفت وگویش با ایسنا درباره ی تجربه حضور در تلویزیون با سریال «شیدایی»، گفت: من در شش سالی که وارد سینما شدم حدود 14 فیلم کار کردم و همه این فیلم ها را فارغ از نتایجشان ، دوست دارم. تفاوت بزرگی بین سینما و تلویزیون است. در تلویزیون، مخاطب را انتخاب نمی کنی و همه ی آدم ها از هر طبقه ی اجتماعی و زبان و گویش کار را تماشا می کنند پس عرصه بزرگ تری برای قضاوت شدن وجود دارد.

*** در زندگی ام دنبال مجسمه گرفتن و صدای کف شنیدن نیستم
وی خاطرنشان کرد: برای بازیگر ، رسانه نیست که تعیین کننده است، قصه و نقش است که تعیین کننده است. وقتی یک نقش باشد که ایفای آن به من چیزی را اضافه کند ، آن را بازی می کنم. چون من برای مدتی ، یک آدم را زندگی می کنم به همین دلیل دوست دارم زمانی که از او جدا می شوم ، چیزی به من اضافه شده باشد یا چیزهایی از من دور شده باشد. به هر حال من در ایفای نقش ها به دنبال یک تعالی هستم ، منظورم، تعالی شخصیت خودم است. من در زندگی ام دنبال مجسمه گرفتن و صدای کف شنیدن نیستم ، بلکه به دنبال تعالی هستم، این اتفاق وقتی می افتد که به عنوان یک بازیگر ، برای ایفای یک نقش ، وسوسه شوی. هرچیزی که با ایده آل های من نزدیک باشد ،دوست دارم به سمتش بروم.

*** امیدوارم «شیدایی» در ذهن تماشاچی دوام بیاورد
فولادوند در پاسخ به پرسشی درباره بازخوردهای سریال «شیدایی»، گفت: من به دلیل مشغله هایی که دارم ، فرصت کمی دارم با آدم ها ملاقات کنم. من دوستان مختلفی دارم که مدت ها تلویزیون نگاه نمی کردند. ولی خوشحالم که کار ما را تماشا می کنند و این کار ، رویشان تاثیر گذاشته است. من از سلیقه های دم دستی و اینکه مثلا یک نفر که با پلانی از من گریسته ، فکر کند من خوب بازی می کنم ، حرف نمی زنم. بلکه راجع به آدم های سخت تری حرف می زنم و معتقدم خداوند به من و بقیه دوستانم در این پروژه خیلی کمک کرده که توانستیم با افکار و سلایق سخت و غیرقابل نفوذی ارتباط برقرار کنیم. این مساله من را خیلی خوشحال می کند.
این بازیگر ادامه داد: «شیدایی» برایم تجربه ی جالبی بود. غیر از یک فیلم که چندین ماه وقت مرا گرفت، اصولا فیلم های سینمایی بین دو تا سه ماه تمام می شود و این برایم تجربه جالبی بود که پنج ماه در خدمت گروه هستم و تا حدود یک ماه دیگر هم درخدمت پروژه خواهم بود. این مساله من را صبور بار می آورد و من در این کار ، کمی صبورتر هستم و باورم نمی شود که چقدر خوب توانسته ام این تایم را دوام بیاورم. این مساله هم به این خاطر است که با گروه خوبی کار کردم و راحت بودم. امیدوارم نتیجه ماجرا هم تا آخر و تا قسمت پایانی سریال ، به همین شکل در ذهن تماشاچی دوام بیاورد.