اگر کار یا پروژه ناتمامی دارید این مقاله را حتماً بخوانید

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

اگر کار یا پروژه ناتمامی دارید این مقاله را حتماً بخوانید

اگر کار یا پروژه ناتمامی دارید این مقاله را حتماً بخوانید

مجله اینترنتی روزانه به شما پیشنهاد میکند اگر کار یا پروژه ناتمامی دارید این مقاله را حتماً بخوانید. معمولا صحبت کردن درباره برنامه ریزی و موفقیت کار آسانی است، در حالی که بهتر از هر کسی می دانیم که عمل به این صحبت ها سخت است اما در گرو آن می توان سرمایه ارزشمندی چون آرامش ذهنی و البته موفقیت در گرو انجام دادن بموقع و تمام و کمال کارها و برنامه های زندگی را بدست آورد.

حلاوت تمام شدن سرِ وقت یک پروژه شخصی یا کاری، همیشه ماندگار است اما امان از کارهای عقب افتاده که همیشه کام آدم را تلخ می کند. کارهای نیمه تمام نیاز به یک برنامه ریزی جدی و دقیق و یک همت عالی برای به سروسامان رسیدن دارند. اگر شما هم جزو مالکان همیشه غمگین پروژه های نیمه تمام و مضطربان دائمی کارهای عقب افتاده هستید، با ما همراه شوید تا دلایل و راهکارهای سر و سامان دادن به این تجربه کم و بیش شایع را با هم مرور کنیم.

اول باید بدانیم اهدافمان چیست. اهداف شما مانند چراغی است که مسیر تاریک روبرویتان را روشن می کند تا در رسیدن به آنچه میخواهید موفق گردید. اطمینان حاصل کنید که اهدافتان دست یافتنی و دور از دسترس نیست. همیشه اهدافتان را در جلوی رویتان تصور کنید تا فراموششان نکنید و بر روی آنها تمرکز کنید. دومین نکته این است که بدانیم، چرا برخی از ما کارهایمان را نیمه تمام رها می کنیم یا آنقدر آن را عقب می اندازیم تا تبدیل به معضل شوند.

بی انگیزه شدن در میانه کار
از جمله مهم ترین دلایل رهاکردن کار، بی انگیزه شدن در میانه کار است. بی انگیزگی و ترس از بی فایده بودن تلاش، باعث می شود خیلی زود آن کار را رها کنید. اگر از همان ابتدا انگیزه تان قوی نباشد، همه جوانب را نسنجیده باشید و به اندازه کافی مطمئن و علاقه مند نباشید، در میانه راه کم می آورید.

یکبار بهترین نباشید
اینکه بخواهید بهترین باشید و بهترین کار را ارائه دهید اصلا بد نیست، حتی خیلی هم خوب است، اما اگر همین کمال گرایی باعث شود که نسبت به توانایی های خودتان ناامید شده و از خیر کاری که شروع کرده اید بگذرید، آسیب می بینید. برخی از افراد با این بهانه که نتیجه، آنچه می خواهند از آب در نمی آید و شرایط طوری نیست که پروژه، چیزی که دلشان می خواهد بشود، از ادامه کار منصرف شده و رهایش می کنند.

همه هندوانه ها با یک دست
هزار ایده جذاب گوشه ذهنتان خاک می خورده و شما هر هزار ایده را می خواهید با هم پیش ببرید. مطمئن باشید که بلند کردن این همه هندوانه یکجا، مجبورتان می کند یا برخی را زمین بگذارید یا از دست تان لیز می خورد و متلاشی می شود.

ترسو شده اید
دلیل بعدی، ترس از شکست است. نداشتن اعتماد به نفس کافی و انگیزه های پیش برنده باعث می شود که مُدام به نشدن و نتوانستن فکر کنید و نهایتا کار را نیمه کاره رها کرده و از خیرش بگذرید. ترس ها را باید از همان ابتدا شناخته و به جنگشان بروید که در ادامه زمین گیرتان نکند.

تنبل همیشه خوابه
بله! ساده ترین و شایع ترین دلیل نیمه کاره رها شدن کارها، تنبلی است. به همین سادگی، امروز و فرداکردن های بی دلیل سبب می شود آش از دهان بیفتد و طعم اولیه اش از دست برود و گاهی هم کلا ترشیده شود و فقط حسرتش باقی بماند.

به خودتان وفادار بمانید
اینکه به خودتان و برنامه ای که درنظر گرفته اید وفادار بمانید مستلزم آموختن چند مهارت دیگر است. مثلا شما باید بدانید که چه کسانی یا چه چیزهایی باعث می شوند شما به کارهایتان نرسید؛ اینها قاتلین وقت شما هستند. از اسارتشان رها شوید. یکی از قاتلین بسیار پرکار و بی رحم زمان، در این روزها، شبکه های اجتماعی هستند. برای اینکه از پس قاتلین وقت برآیید باید «نه» گفتن را بلد باشید. نه گفتن به خودتان و دیگران.

با چک لیست آشتی کنید
با قلم و کاغذ آشتی کنید. نخستین کار این است که یک قلم و کاغذ بردارید و لیست کارهای عقب مانده را ریز تا درشت، کم اهمیت و مهم، فوری و غیرفوری یادداشت کنید. این کار باعث می شود بخش قابل توجهی از فضای ذهنتان خالی شده و فرصت درست اندیشیدن و آرامش مطلوب برای پیداکردن راه حل ها را به شما بدهد.

دسته بندی کنید
لیست کارهایی که یادداشت کرده اید را دسته بندی کنید. دسته بندی تان بهتر است اینگونه باشد:کارهای مهم و فوری،کارهای مهم و غیرفوری،کارهای غیرمهم و فوری،کارهای غیرفوری و غیرمهم. همچنین یک تقویم داشته باشید و از آن نگهداری کنید، مهم نیست یک تقویم قدیمی رومیزی داشته باشید یا یه یک سر رسید ساده یا یک اپلیکیشن تقویم، مهم این است که از تقویمتان مداوم استفاده کنید.

کارهای بزرگ را بشکانید
ایده بزرگی در ذهنتان پرورش داده و انگیزه کافی برای انجامش دارید، حتی تحقیق هم کرده اید و توانایی هایتان را هم سنجیده اید و همه چیز همان قدر عالی است که شما می خواهید، فقط مانده که پروژه تان کلید بخورد و شروع شود. ما توصیه می کنیم قبل از شروع کارهای بزرگ، آن را ریز کنید؛ یعنی به بخش های کوچک تر تقسیمش کنید تا بهتر از پس آن برآیید. با این کار بعد از پایان یافتن هر بخش کوچک، انرژی مثبت آن به شما منتقل می شود.

وقتش را معین کنید
باید دقیقا بدانید که کدام کار در چه سالی، چه ماهی، چه روزی و چه ساعتی قرار است انجام شود. این دقت در برنامه ریزی به کارهایتان نظم بیشتری می دهد. به جز این، باید زمانی که برای انجام آن کار نیاز دارید را هم محاسبه کنید. به طور مثال اگر قرار است.

مرتب باشید
مطمئنا در یک محیط نامرتب و کثیف نمی توان به خوبی تمرکز کرد. مهمترین نکته در برنامه ریزی درست و دیدن روی آرامش این است که محیط کاری و زندگی و حتی محتویات درون کیف شما در ذهن شما اشکار خواهد شد. اگر همه چیز مرتب و سر جایش باشد، ذهن شما هم مرتب تر و راحت تر درگیر مسائل می شود تا اینکه دغدغه ذهن شما یافتن یک خودکار در بین انبوهی از کاغذهای روی میزتان باشد!