مجله اینترنتی روزانه

/

بیوگرافی و زندگینامه

/

اقدام خودسرانه بانک ها در ثبت شماره حساب مردم

[  هیچ یك از بانك‌ها حق ندارند، راسا نسبت به اعلام شماره حساب مشتریان خود به این سامانه اقدام كنند این اولین واكنش یك مقام د, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

اقدام خودسرانه بانك ها در ثبت شماره حساب مردم!
"هیچ یک از بانک ها حق ندارند، راسا نسبت به اعلام شماره حساب مشتریان خود به این سامانه اقدام کنند." این اولین واکنش یک مقام دولتی ـ استاندار تهران ـ نسبت به اتفاق ناخوشایند و خارج از اخلاق برخی بانک ها نسبت به ثبت خودسرانه شماره حساب مشتریان در سامانه وزارت رفاه و تامین اجتماعی برای دریافت نقدی یارانه ها بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در حالی دیروز علاوه بر تهران، از قم و قزوین نیز خبر رسید که مردم پس از مراجعه به پایگاه اینترنتی وزارت رفاه برای ثبت شماره حساب سرپرست خانوار با جمله "شماره حساب شما پیش از این ثبت و تایید شده و در حال حاضر امکان تغییر آن وجود ندارد" مواجه شدند که اغلب این شماره حساب ها نیز مربوط به یک بانک بود.

اما واکنش مدیران این بانک به این خبر چیزی جز تکذیب اصل ماجرا نبود، در حالی که به نظر نمی رسد ثبت شماره حساب مشتریان این بانک در چنین حجم گسترده ای ناشی از یک اشتباه باشد، بلکه شاید طلب زیاد این بانک دولتی از مشتریان استفاده کننده از تسهیلات باعث شده مدیران آن از این طریق به فکر وصول مطالباتشان باشند، یا هر دلیل نامعلوم دیگری!

استاندار تهران نیز روز گذشته مقابل این اتفاق موضع گیری خاصی داشت که گفت "هر چند این بانک ها اعلام کردند قبلا رضایت مشتری را از این بابت جلب کرده اند، اما احساس می شود این اقدام شایسته نیست تا شماره حساب مشتریان بانک ها به صورت غیابی وارد این سامانه شود" ولی مشخص نشد افرادی که با این موضوع مواجه شده اند چگونه می توانند نسبت به تغییر شماره حساب و احقاق حق خود و یا حتی اعتراض و شکایت از بانکی که چنین کاری را کرده اقدام کنند.

وزارت رفاه برای پیگیری موضوع ثبت شماره حساب های بانکی دو شماره تلفن اعلام کرده که متاسفانه جوابگوی حجم زیاد مراجعه کنندگان نیست و دائما از دسترس خارج است، اما خبرنگار ایسنا شب گذشته پس از تلاش بیش از یک ساعته خود توانست با این سامانه تماس برقرار کند.

نتیجه این تماس تلفنی با طرح این سوال که "بانکی به طور خودسرانه شماره حساب من را در سامانه وزارت رفاه ثبت کرده است، چطور امکان تغییر این شماره وجود دارد؟" این بود که "فعلا امکان تغییر شماره حساب وجود ندارد، اما این امکان به زودی برقرار می شود".

همچنین اپراتور این سامانه تلفنی در پاسخ به این سوال که "آیا کار تغییر شماره حساب ها پس از واریز یارانه ها آغاز می شود؟" گفت: "تا زمانی که همه مردم شماره حساب دلخواهشان را به ما اعلام نکنند، یارانه ها واریز نخواهد شد، بنابراین مردم باید منتظر اعلام ما برای تغییر شماره حسابشان باشند".

او همچنین درباره اینکه چگونه و با چه اجازه ای یک بانک مشخص شماره حساب افراد را در این سامانه ثبت کرده است، گفت: "در این مورد اطلاعی ندارم، ولی به هر حال جای نگرانی نیست و مردم می توانند این شماره حساب را بعدا تغییر دهند".

با اتفاق اخیر، می توان گفت پس از خوشه بندی خانوارها که حتی توسط شخص رییس جمهور هم مورد اعتراض قرار گرفت، ثبت خودسرانه شماره حساب سرپرستان خانوار در سامانه وزارت رفاه دومین اقدام در مراحل اجرایی هدفمند کردن یارانه هاست که مورد اعتراض قرار می گیرد.