مجله اینترنتی روزانه

/

تاریخ و آثار تاریخی

/

تقویم تاریخ 11 تیر

[ وقایع11تیر, تقویم ایران, تقویم قمری, تقویم ایرانی, تقویم هجری شمسی, تقویم میلادی, تقویم هجری, تقویم شمسی, تقویم تاریخ 11تیر, تقویم تاریخ, تقویم, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

 

1030م:یک ماه پس از این که مسعود غزنوی برادرش محمد را کور کرد تا بدون داشتن رقیب و با خاطری آسوده برجای پدر (محمود غزنوی) بنشیند، در قلمرو غزنویان ـ ایران خاوری آن زمان (افغانستان و پاکستان کنونی) ـ میان مردم دو دستگی بروز کرد که در دراز مدت به تضعیف حکومت غزنویان و پایان کار آنان انجامید.


1946م:دوم ژوئیه سال 1946 نشست ادیبان و نویسندگان ایران که از 25 ژوئن (چهارم تیر ماه 1325 خورشیدی) برای نوسازی روزنامه نگاری، ترجمه و نثرنویسی و اظهار نظر درباره شعر تشکیل شده بود با صدور قطعنامه (توصیه نامه) ای پایان یافت که تا سالها الگوی نویسندگی بود.

 

دهخدا

 

2005م:دولت آمریکا 29 و 30 ژوئن 2005 فشارهای سیاسی تازه ای بر جمهوری اسلامی ایران وارد ساخت. فشارهای تازه با صدور دستور جورج بوش به دادستان کل این کشور آغاز شد که اموال کمپانی هایی را که با ایران در تولید اسلحه کشتار جمعی همکاری دارند و یا همکاری خواهند داشت توقیف کند.

رئیس جمهوری آمریکا همزمان از مصاحبه پنج تن از گروگانهای سابق از جمله «ویلیام دائرتی» مامور بازنشسته «سیا» و سرهنگ بازنشسته «چارلز اسکات» با شبکه های تلویزیونی و این ادعای آنان که احمدی نژاد را در نوامبر 1979 میان دانشجویان تسخیر کننده سفارت آمریکا دیده بودند استفاده ضمنی کرد و در سی ام ژوئن گفت که او منتظر دریافت این جواب است که آیا احمدی نژاد در آن گروگانگیری شرکت داشته است یا نه.

 

1961م:دوم ژوئیه سال 1961 ارنست همینگوی Ernest Hemingvay داستان نگار بلند آوازه آمریکایی در خانه اش در منطقه کوهستانی کچوم واقع در ایالت «آیداهو» آن کشور با گلوله تفنگ شکاری خودکشی کرد. وی هنگام مرگ 62 ساله بود. همینگوی که در 21 ژوئیه سال 1899 به دنیا آمده بود، در سال 1955 برنده جایزه نوبل درادبیات شده بود و به خاطر داستان «پیر مرد و دریا» جایزه پولیتزر به دست آورده بود. همینگوی نویسنده داستانهای «نیروی عاطفه»، «خورشید همیشه می درخشد»، «پیر مرد و دریا»، «زنگها برای که به صدا در می آیند؟» و ... ظاهرا از فرارسیدن پیری، روزهای سخت سالخوردگی و از کارافتادگی که در آستانه اش قرار گرفته بود نگران بود که تحت تاثیر همین ترس، سرانجام دست به خودکشی زد. پدر او هم در آغاز سالخوردگی خودکشی کرده بود. همینگوی مردی شجاع بود و در جریان جنگ جهانی اول که در جبهه های اروپا خبرنگار نظامی بود خطرات متعدد از سر گذرانیده بود و از دو سانحه هوائی جان سالم به در برده بود. وی سالهای سال در کوبا زندگی می کرد و به این کشور علاقه عاطفی خاص داشت. خانه همینگوی در کوبا به صورت موزه درآمده است.

 

Ernest Hemingvay

 

2005م:بیست و هشتم ژوئن 2005 «واریسوفVarisov» روزنامه نگار روس که شهرت داشت کارشناس امور قفقاز است در داغستان هدف گلوله قرارگرفت و کشته شد و قتل او صدای اعتراض روزنامه نگاران را در گوشه و کنار جهان بلند کرد و انجمن های مختلف از جمله «کمیته محافظت از روزنامه نگاران» قتل وارسیوف را محکوم کرده و درخواست اعلام انگیزه قتل و دستگری و مجازات عاملان آن شده است که گفته اند کار باند تبهکاران سازمان یافته بوده است.

 

واریسوف


1974م:بانو «ایزابل پرون» یکم ژوئیه 1974 برجای شوهرش «خوان پرون» نشست و رئیس جمهور آرژانتین شد. وی که 43 ساله بود دو روز پیش از آن و پس از اینکه پزشکان از درمان پرون ابراز یاس کردند سوگند یاد کرده بود ولی تا شوهرش زنده بود بر صندلی او ننشست. ایزابل که نخستین رئیس جمهور زن در قاره آمریکا بشمار می آید قبلا منشی پرون و در جوانی یک دانسر بود. آخرین سمت او پیش از ریاست جمهوری، معاونت خوان پرون بود. وی سومین زن پرون بود. پرون که هنوز حزب او (عدالت گستر) حکومت آرژانتین را به دست دارد یک ناسیونال سوسیالیست بود.

 

ایزابل پرون


2004م:یکم ژوئیه 2004 ، طبق برنامه اعلام شده از قبل، صدام حسین و 11 تن دستیارانش را با هلی کوپتر از محلی نامعلوم به نقطه ای نزدیکتر منتقل کردند و سپس با اتوبوس زره پوش و اسکورت نظامی به ساختمانی در «کمپ ویکتوری» واقع در استراحتگاه ییلاقی پیشین ریاست جمهوری عراق در حاشیه غربی بغداد که قرار بود در آنجا اتهامات وارده به آنان تفهیم شود منتقل ساختند. از این محل نظامیان آمریکایی به عنوان قرارگاه استفاده می کنند و دفاتر دادگاههای نظامی آمریکا نیز در آنجا استقراردارد.

 

من، صدام رئیس جمهوری عراق

 

2005م:یکم ژوئیه 2005 در جریان دیدار «هو جین تائو» رهبر چین از روسیه، دو دولت «اوراسیا» و همپیمان در سازمان شانگهای سندی را امضا کردند که عنوانش را «اعلامیه نظم جهانی در قرن 21 » داده و از آن پس سیاست های خود را برپایه آن قرارداده اند.

در این اعلامیه، هو و پوتین ـ مردان قدرتمند چین و روسیه ـ تاکید بر ایجاد توازن نیروها در جهان و حذف انحصار حهانی قدرت کرده و متعهد به تحقق آن شده اند که این قاعده، پس از فروپاشی شوروی، عملا بر جهان حکمفرما نبوده است.

در این سند همچنین حذف استاندارد دوگانه در روابط بین المللی و از جمله مبارزه با تروریسم و تحمیل مدلهای معّین به کشورها برای اداره امور خود درخواست شده است.

«هو» 30 ژوئن 2005 برای چندمین بار ظرف یک سال وارد مسکو شده بود تا با پوتین پیرامون تحکیم و گسترش مناسبات اقتصادی ـ سیاسی دو کشور، امور نظامی و نفت و افزایش حجم مبادلات تا میزان 80 میلیارد دلار در سال، همکاریهای دو کشور در مقابله با تهدید منافع دوکشور، و بالاخره امنیت آسیای میانه مذاکره کند.

 

در جریان دیدار «هو جین تائو» رهبر چین از روسیه


2005م:سی ام ژوئن 2005 در آمریکا برخی از اسناد تازه ای که از طبقه بندی خارج شده اند انتشار یافتند. یکی از این اسناد، عین (متن) گفت و گوی 5 نوامبر 1971 نیکسون رئیس جمهور وقت با مشاور ویژه اش هنری کیسینجر است. این مشاوره که در پی مکالمه بانو گاندی نخست وزیر وقت هند و نیکسون صورت گرفته بود و طبق معمول، توسط کاخ سفید ضبط شده بود خشم نیکسون و کیسینجر را نسبت به بانو گاندی نشان می دهد.

طبق این نوار، نیکسون بانو گاندی را «عفریته» خوانده بود و کیسینجر گفته بود که هندیها از آن «حرامزاده» ها هستند!.

این دو مقام آمریکایی گفته بودند که نمی دانند چرا حزب کنگره هند مسکو را رها نمی کند و تا دنباله رو مسکو باشد، در جناح متخاصم با ما (آمریکا) قرار دارد و ما باید همیشه خطر حمله هند به پاکستان را در نظر داشته باشیم که از دست دادن پاکستان خسران بزرگی برای آمریکا خواهد بود.

 

1976م:دوم ژوئیه 1976کارهای مربوط به تامین عملی وحدت ویتنام که از یک سال پیش از آن پس از سقوط سایگون آغاز شده بود رسما به پایان رسید و دو بخش شمال و جنوب ویتنام که طبق قرارداد 1954 ژنو موقتا از هم جدا شده بودند رسما به صورت یکپارچه درآمدند و جمهوری سوسیالیستی ویتنام را ساختند. ویتنامی ها برای تامین وحدت وطن و استقلال خود مجبور به جنگ و درآویختن با سه قدرت وقت جهان؛ ژاپن، فرانسه و آمریکا شده بودند. آنان در این راه از دادن تلفات سنگین نهراسیدند، پیروز شدند و این پیروزی ویتنام را در سطح جهان به صورت قهرمان و ملتی شاخص درآورده و به این ملت غرور ویژه داده است. ویتنام تنها کشور جهان است که آمریکا در آنجا وارد عملیات نظامی شد، ولی به فکر استقرار دائمی نیافتاد.

 

419: والنتینیان که از سال 425 تا 455 امپراتور روم بود به دنیا آمد.

1566: نستروداموس nostrodamus استرالوجر( ستاره خوان - طالع بین ) و پزشگ فرانسوی که پیش گویی ها برای جهان کرده است درگذشت.

1778: ژان ژاک روسو فیلسوف عصر روشنگری اروپا که 28 ژوئن 1712 به دنیا آمده بود درگذشت.

1881: جیمز گارفیلد رئیس جمهوری وقت آمریکا به دست یک وکیل قضایی که از او تقاضای پست سفارت کرده بود گلوله خورد و مجروح شد. وی بعدا بر اثر این جراحت درگذشت.

1890: قانون ضد تراست به تصویب کنگره آمریکا رسید.

1917: در شورش نژادی در شهر سن لوئی آمریکا 48 تن کشته شدند. سیاهپوستانی که خواهان برابر شدن دستمزد کارگران سیاه و سفید بودند که کار معینی را انجام می دادند آن را آغاز کرده بودند.

1937: بانو " امیلیا ارهارت " هوانورد آمریکایی در جریان پرواز دور دنیا بر فراز خط استوا، بر فراز اقیانوس آرام ناپدید شد. وی نخستین خلبان زن بود که عرض اقیانوس اطلس را با هواپیما پیموده بود.

1957: در آمریکا طرح نخستین زیر دریایی که مجهز به موشک هدایت شونده باید می بود آماده شد و این زیر دریایی بعدا " گری بک " نامیده شد.

منبع:iranianshistoryonthisday.com