مجله اینترنتی روزانه

/

بیوگرافی و زندگینامه

/

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

[ ناصر حجازی متولد ۲۸ آذر ۱۳۲۸ در تهران، بازیکن بازنشسته فوتبال و سرمربی سابق تیم فوتبال استقلال تهران است او دروازه‌بان اول تیم ملی فوتب زندگی نام, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی
ناصر حجازی متولد 28 آذر 1328 در تهران، بازیکن بازنشسته فوتبال و سرمربی سابق تیم فوتبال استقلال تهران است. او دروازه بان اول تیم ملی فوتبال ایران در دهه 1350 بود و 2 عنوان قهرمانی در جام ملت های آسیا،1 عنوان قهرمانی در بازی های آسیایی و شرکت در المپیک و جام جهانی فوتبال را در کارنامه خود دارد.   او همچنین به همراه تیم تاج، قهرمانی در جام تخت جمشید و جام باشگاه های آسیا را تجربه کرده است. فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال در انتخاب برترین های قرن بیستم، ناصر حجازی را دومین دروازه بان برتر قاره آسیا پس از محمد الدعایه عربستانی و چهل و یکمین دروازه بان شایسته جهان معرفی کرده است…


ماجرای ورودش به فوتبال از آنجایی شروع شد که روزی با دوستانش به تماشای بازی آموزشگاهی که تیم مدرسه شان در آن شرکت داشته رفتند. در همان روز دروازه بان تیم مدرسه آسیب دید مربی تیم با توجه به بلندی قامت او (185 سانتی متر) و بسکتبالیست بودنش، از او خواسته که به جای دروازه بان، درون دروازه بایستد. که با اصرار مربی و با ترس و لرز و دلهره درون دروازه ایستاده.

  ناصر حجازی از آن روز به عنوان یک روز بیاد ماندنی و خاطره انگیز یاد می کند و حتی خودش هم باورش نمی شده که چرا با وجود آن که برای اولین بار درون دروازه ایستاده، اینقدر خوب توپ می گرفته و زمانی که بازی تمام شد، همه تماشاگرانی که برای دیدن مسابقه آماده بودند، تشویقش کردند.

از همان زمان بود که ناصر حجازی به دروازه بانی روی آورد. تیم فوتبال نادر در دسته دوم باشگاه های تهران اولین باشگاهش بود و از همان تیم به تیم ملی جوانان و تیم ملی بزرگسالان رسید. در سال 1348 به تاج (استقلال) پیوست و در همان سال اول، قهرمانی جام باشگاه های آسیا و جام تخت جمشید را با این تیم به دست آورد.

تا پایان دوران بازیگری خود به جز یک سال و نیم در بین سال های 1356 و 1358 که برای تیم شهباز بازی کرد و مدت کوتاهی پس از جام جهانی 1978 که با تیم منچستر یونایتد تمرین می کرد و 5 بازی برای تیم ذخیره های یونایتد انجام داد، در بقیه این مدت دروازه بان استقلال تهران بود و با این تیم چندین دوره قهرمانی در لیگ کشور، جام باشگاه های تهران، جام حذفی ایران و جام باشگاه های آسیا را جشن گرفت.

  حجازی در دهه 1350 دروازه بان اصلی تیم ملی ایران بود و با این تیم، دو بار قهرمان جام ملت های آسیا (1972 و 1976) و یک بار قهرمان بازی های آسیایی 1974 تهران شد و در جام جهانی 1978 آرژانتین و المپیک 1972 مونیخ هم شرکت کرد و سهمیه حضور در المپیک 1976 مونترآل و مقام سومی جام ملت های آسیا 1980 را هم به دست آورد.

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

اما این مرد خوش قامت و خوش پوش فوتبال ایران که چند وقتی است بدنبال بیماری سرطان با سرنوشت دست و پنجه نرم می کند و در بستر بیماری روزگار می گذراند، در عصر جمعه گذشته در حین تماشای آخرین دیدار تیم فوتبال استقلال در لیگ برتر در مقابل پاس همدان بدلیل وخامت شرایط بدنی اش ناگهان به کمــا رفت بطوریکه پس از انتقال به بیمارستان کسری تهران، پزشکان بخش ICU این بیمارستان در جهت خارج کردن از کما، مرحله جدیدی از تزریق دارو های ضد سرطان به ناصر حجازی را در دستور کار قرار دادند.

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

از صبح شنبه با خونریزی مغزی حال او به وخامت گذاشت، سطح هوشیاری اش پایین آمده بود تا جایی که پزشکان مرگ مغزی او را تایید کرده بودند ولی از طریق دستگاه شوک مصنوعی هنوز نبض اش می زد و این یعنی حجازی هنوز پیش ماست. خانواده اش بی تابی می کردند و اشک امان شان نمی داد و آتیلا حجازی، پسر ناصر حجازی اسطوره فوتبال کشورمان از علاقمندان به ورزش و همه مردم ایران خواست تا برای سلامتی پدرش دعا کنند.

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

دوستداران و هواداران ناصرخان هم ادای دین کردند، صبح یکشنبه راهی بیمارستان کسری شدند، دست به دعا برداشتند و برای شفای مرد دوست داشتنی شان دعای توسل را زمزمه کردند. باشد که توسل آنها باعث شود حجازی شفا پیدا کند.

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

همه آمده بودند، پرچم آبی بدست و دعای توسل به لب. آمده بودند تا یکی از محبوب ترین چهره های فوتبالی در سخت ترین لحظات زندگی اش تنها نباشد. هم او که در سخت ترین روزهای زندگی اش در کنار مردم ماند و در شادی آنها سهم داشت. آمده بودند که بگویند: ناصر خان دوباره بلند شو و دوباره لبخند بزن، دل مان برای لبزندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

دیروز جلوی در بیمارستان کسری غلغله ای برپا بود. سربالایی میدان آرژانیتن تا مقابل بیمارستان جمعیت موج می زد. حدود 600 نفر در لابی بیمارستان تجمع کرده بودند و این کار پرسنل بیمارستان کسری را برای رسیدگی به سایر بیماران را مختل کرده بود. خبری نادرست که خیلی زود تکذیب شد همه را به اینجا کشانده بود. مردم نگران وضعیت حجازی بودند. همه سراغ یادگار حجازی را می گرفتند. “آتیلا” سنگ صبور مردم شده بود و به جمعیتی که آمده بودند، می گفت: “فقط دعا کنید”.

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

حجازی ممنوع الملاقات بود اما دیروز خیلی ها به دیدن او آمده بودند. آنها عقیده داشتند حجازی یکی از پیشکسوتان فوتبال ماست که برای فوتبال ملی و باشگاهی ایران زحمات زیادی کشیده و جایگاه و محبتی که او در دل مردم دارد بهترین پاداش حجازی است.

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

پزشکان نهایت تلاش خود را برای خارج شدن حجازی از بخش مراقبت های ویژه انجام می دادند ولی حال کاپیتان اسطوره ای آبی ها چندان بهتر از گذشته نبود. چهره ناصر که بیهوش بر روی تخت بیمارستان افتاده بود دل هر بیننده ای را به درد می آورد. با این وجود پزشکان بر این باور بودند که دعاهای خیر خیل عظیم هواداران او می تواند باری دیگر، قدرت معجزه را نشان مان دهد و آنچه را که مشیت الهی است درباره این چهره دوست داشتنی فوتبال ایران رقم بزند و همینطور هم شد.

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

در شرایطی که نزدیکان ناصر حجازی قصد داشتند، بیمارستان کسری را ترک کنند، خبری امیدوارکننده آنها را به بالین اسطوره آبی ها بازگرداند. پیام این بود: ظاهرا ناصر حجازی چشمانش را باز کرده و به تحریکات پزشکان پزشکی، خانواده اش و علاقمندان این پیشکسوت فوتبال را به بهبودی دوباره اش امیدوار کرد که او باز هم می تواند بر بیماری فائق آید.

اسطوره دروازبانی ایران که حالا با بیماری دست در پنجه انداخته در این راه سخت نیاز به دعای خیر هر چه بیشتر تمام هموطنانی دارد که روزهای ایستادنش در چارچوب دروازه ملی، او را تنها نمی گذاشتند و ما نیز برای سلامتی دروازه بان افسانه ای و دوست داشتنی ایران عزیز دعا می کنیم و امیدواریم هرچه زودتر بر بیماری خود غلبه کرده و سلامتی و بهبودی کامل خود را بدست آورد.

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

دیدار ناصر حجازی با هنرمندان: ایرج نوذری، آناهیتا همتی، سیامک انصاری، عبدالرضا اکبری، پندار اکبری و …

کمال الملک هنر ایران زمین در دیدار با مرد شماره یک فوتبال ایران زمین

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

عیادت سید حسن خمینی از ناصر حجازی در دوران شیمی درمانی

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی

زندگی نامه پر افتخار مرحوم ناصر حجازی
عیادت ایرج نوذری و جمشید مشایخی از ناصر حجازی در دوران بیماری

ناصر حجازی در 30 اردیبهشت 1390 در حین تماشای آخرین دیدار تیم فوتبال استقلال در لیگ برتر در مقابل پاس همدان بدلیل وخامت حالش به کما رفت و در روز دوم خرداد 1390صبح ساعت 10:55 در بیمارستان کسری پس از تحمل مدت ها رنج ناشی از بیماری درگذشت…