مجله اینترنتی روزانه

/

بهداشت و سلامت

/

استرس شایعترین آسیب شغلی پس از کمردرد است

[ مدیر كل سازمان پزشكی قانونی آذربایجان غربی گفت استرس‌های شغلی دومین آسیب‌شغلی پس از كمردرد است و كارشناسان بررسی صحنه جرم نیز به میز استرس‌ شایعت, ]

>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها


مدیر کل سازمان پزشکی قانونی آذربایجان غربی گفت: استرس های شغلی دومین آسیب شغلی پس از کمردرد است و کارشناسان بررسی صحنه جرم نیز به میزان زیادی دچار این استرس ها هستند.

استرس  شایعترین آسیب  شغلی پس از کمردرد است


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، علی افتخاری در مراسم اولین کنگره بررسی صحنه جرم که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد اظهار داشت: در شرایط کنونی استرس جزئی از زندگی افراد است و تأثیر آن بر زندگی افراد به میزان تطابق افراد با شرایط محیطی بستگی دارد.
وی افزود: استرس ها تجارب ناخوشایندی هستند که به ازای ابعاد عاطفی رفتاری و روانی اختلالات متعددی را برای زندگی افراد ایجاد می کنند. مشکلات جسمانی مانند تأثیر بر سیستم قلبی- عروقی، مشکلات روانی مانند اضطراب ها و مشکلات رفتاری مانند بی خوابی از جمله این عوارض هستند.
افتخاری تصریح کرد: محققان در بررسی های اخیر، شغل را مهمترین عامل استرس معرفی کرده اند که علاوه بر اثرگذاری بر سلامت جسمی و روانی فرد موجب بروز تعارض بین همکاران، کاهش تمرکز فکر، ایجاد درگیری در خانواده، کاهش قدرت و تصمیم گیری و در نتیجه کاهش بهره وری می شود.
وی یادآور شد: حوادث گذرا مانند بیماری های خفیف فرد را دچار استرس های خفیف می کند اما دیدن صحنه هایی دلخراش مانند صحنه های تصادف مشکلات شدیدی در زمینه استرس برای فرد ایجاد می کند.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه تحقیقات و مطالعات چندانی در کشور در خصوص اثرات تنش های شغلی بر زندگی افراد و سلامت روانی آنها انجام نشده است.
افتخاری در بخش دیگری از سخنان خود به مشاغلی که به طور مستقیم و غیرمستقیم در ایجاد استرس در هنگام بررسی صحنه جرم می شوند اشاره و تصریح کرد: پزشکان، کارشناسان پزشکی قانونی، قضات و گروه پلیس از مهمترین این مشاغل هستند که عدم میل به تفریح و سرگرمی و ترس از مرگ مهمترین آثار درازمدت این استرس ها در زندگی آنها است.
رئیس سازمان پزشکی قانون آذربایجان غربی گفت: پیشگیری از استرس های کارشناسان صحنه جرم باید در دستور کار سازمان پزشکی قانونی قرار بگیرد و در هنگام استخدام اطمینان از سلامت روانی آنها و بررسی شرایط روانی در هنگام مشاهده صحنه جرم افزایش قابل توجه حقوق و مزایای آنها، اعطای سالانه 2 ماه مرخصی اجباری، مصرف بیش از حد شیر و لبنیات توسط آنها و معاینات و ارزیابی مرتب و دوره ای روانی و جسمانی این کارشناسان باید در دستور کار سازمان پزشکی قرار بگیرد.


پایگاه فرهنگی تفریحی ویکی کوکری