>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

عکس : ازدواج دوقلوهای ایرانی

دوقلوها در کل جهان زندگی جالبی دارند، به خصوص دوقلوهای همسان، دوقلوهایی که از هر جهت شبیه هم می باشند، یا دو دخترند، یا دو پسر و از لحاظ ظاهری و حتی رفتاری هم به مانند یکدیگر عمل می کنند، تا جایی که با نگاه کردن به یکدیگر، از احساسات هم باخبر می شوند. آنها زندگی های جالبی دارند، در زندگی روزمره شان بارها آنان را اشتباه می گیرند، سرکلاس درس، صف نانوایی محله، بچه محل ها و… از روزی که «جمال صادقی» معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد سمنان به ما گفت که دانشجویان دوقلوی این دانشگاه، تشکل دوقلوهای آریایی را تاسیس کردند. تصمیم گرفتیم، گزارشی از این افراد، البته با کمک دو برابر دوقلو «ایمان و احسان خاصه تراش» تهیه کنیم، به خصوص زمانی که متوجه شدیم بعضی از این دوقلوهای همسان، با یکدیگر ازدواج کرده اند، یعنی دو برادر با دو خواهر دوقلو، در واقع آنها هم برادرند، هم خواهر، هم باجناق، هم جاری، هم زن داداش، هم شوهر خواهر، 8 نفر از این دوستان را انتخاب کردیم و با آنان به گفتگو پرداختیم، گفتگویی که به نظر خودمان خیلی جالب از آب در آمد، ضمن این که در مورد تشکل دوقلوهای آریایی هم گزارش هایی تهیه کردیم.

حکایت شیرین ازدواج دوقلوهای ایرانی را بخوانید.
دوقلوهای آریایی

ایمان خاصه تراش در مورد تشکل دوقلوهای آریایی می گوید: «ماجرا از آبان ماه سال 88 آغاز شد. از بین دوستان دوقلویی که داشتیم یک نقطه مشترک به چشم می خورد که اکثرا دانشجو یا فارغ التحصیل دانشگاه آزاد بودند، به این فکر افتادیم تا یکسری فعالیت فرهنگی در سطح دانشگاه هم داشته باشیم که بعد از آشنا شدن با دکتر دانش فرد «مشاور دکتر جاسبی» طی جلسات پی در پی و با استفاده از راهنمایی ها و پیشنهادهای ایشان به این نتیجه رسیدیم که تشکلی به نام دوقلوها در واحد سمنان به ثبت برسانیم و سرانجام پس از مدتی با حضور دکتر علی زمانی نماینده ریاست دانشگاه در تشکل های دانشجویی منطقه 10 و دکتر غلامحسین واعظی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سمنان، حجت الاسلام طاهریان مدیر دانشجویی این واحد و همچنین حضور 8 نفر از اعضای هیات موسس که 4 جفت دوقلو بودند، نخستین جلسه تشکل دوقلوهای آریایی را برگزار کردیم.

دکتر غلامحسین واعظی می گوید: باید سعی و تلاش کنیم تا بصیرت دانشجویان را ارتقا دهیم و نگرش دانشجو را در زمینه های مختلف علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی افزایش دهیم. در پایان جلسه با معلوم بودن اهداف، تشکلی به نام دوقلوهای آریایی به ثبت رسید و پس از آن در اولین همایش رسمی که با حضور دکتر زمانی و حجت الاسلام طاهریان برای رای گیری شورای مرکزی در سالن آمفی تئاتر دانشکده فنی برگزار شد هفت نفر به عنوان شورای مرکزی پذیرفته شدند و بیشترین آرا را احسان خاصه تراش به دست آورد و به عنوان دبیر تشکل برگزیده شد.
هدف از تشکل دوقلوها

احسان خاصه تراش به ما می گوید: «به یمن فرا رسیدن فصل بهار و در راستای تحقق فرمایشات گهربار مقام معظم رهبری مبنی بر سال همت مضاعف و کار مضاعف همراه می شویم تا سالی موفق تر، با پیشرفت و توسعه ای هر چه فراگیرتر را در تاریخ دانشگاهمان رقم بزنیم، او ادامه می دهد هدف از تشکیل این تشکل، شناسایی و سازماندهی دانشجویان چند قلو در دانشگاه، ایجاد بانک

اطلاعاتی جامع از دوقلو و چند قلوها، هماهنگی به منظور شرکت اعضای انجمن در تورهای سیاحتی و اردوها با هدف ارتقای فضایل معنوی، اطلاع رسانی عمومی پیرامون علل پدیده چندقلوزایی، تبادل اطلاعات و تجربیات ملی، فرهنگی یا تشکل های مشابه است. احسان به ما می گوید: عضویت در این تشکل، نه تنها برای دوقلوهایی که خارج از دانشگاه هستند امکا ن پذیر می باشد هم چنین برای دانشجویان این دانشگاه که از دوستان دوقلو می باشند با تایید یک جفت از دوقلوها می توانند به عضویت این تشکل دربیایند. ضمنا در این دانشگاه 25 جفت دوقلو و یک سه قلو به عنوان اعضای اصلی در حال تحصیل هستند. امیدوارم این تشکل به عنوان یک الگو برای باقی واحدها باشد و شاهد آن باشیم که در هر واحد یک تشکل دوقلو داشته باشیم که در این زمینه فعالیت هایی هم داشته ایم، ما در حال حاضر به واحدهای علوم تحقیقات، تهران شمال، گرمسار، دامغان و شاهرود فرم فراخوان فرستاده ایم که این روند در دانشگاه های دیگر نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

احسان خاصه تراش دبیر تشکل دوقلوهای آریایی می گوید: «جا دارد از آقایان؛ دکتر جاسبی، دکتر دانش فرد، دکتر حسینی، دکتر زمانی و همچنین کادر خوب واحد سمنان آقایان؛ دکتر واعظی، دکتر صادقی «معاونت دانشجویی»، حجت الاسلام طاهریان و باقی مسئولان دانشگاه به خاطر راهنمایی ها و همکاری هایشان تشکر ویژه ای به عمل آورم.»
شام دوقلوها

با آغاز اولین لحظات بهار سال 89، تنی چند از اعضای خانه دوقلوها در یکی از باشکوه ترین و زنده ترین(!) برنامه های تلویزیونی به مجری گری آقای احسان علیخانی (شبکه سوم سیما) حضور یافتند، این برنامه که با هماهنگی آقایان امیرحسین و امیرمحسن عبیات صورت گرفت، سبب شد تعدادی از اعضای خانواده دوقلوها، مهمان خانواده های ایرانی بوده تا تبریکی آنلاین(!) برای دوستان دوقلوی دیگرشان داشته باشند…
مطمئنا، آرزوی مشترک آنها در آن لحظه سلامتی و صمیمیت روزافزون اعضای خانواده بزرگ دوقلوها و سرافرازی ایران عزیزبود.

در پایان برنامه صدا و سیما، دوستان دوقلو به اتفاق یکدیگر در یکی از رستوران های تهران اولین شام سال 89 را صرف کردند، این برنامه شبی خاطره انگیز در لحظاتی به یادماندنی بود که شاید تکرار آن سخت باشد… از جمله فعالیت هایی که مورد استقبال دوقلوها قرار گرفت، برنامه ای تحت عنوان دعوت از دوقلوها به رستوران باران بود که در 29 بهمن سال 1388 با هماهنگی دو تن از اعضای خانه دوقلوها (آقایان ایمان و احسان خاصه تراش) انجام پذیرفت، حضور جناب آقای دکتر دانش فرد نیز در جمع دوقلوها موجب شادی دوقلوهای دانشجو شد.

البته تلاش مدیریت رستوران باران در جهت مهیا ساختن فضایی شاد همراه با موسیقی زنده، شادابی مضاعفی به محیط صمیمی دوقلوها بخشیده بود.

جشن نیکوکاری

در اواخر سال 88 تعدادی از دوستان دوقلو به منظور کمک به مستضعفان و نیازمندان تصمیم به شرکت در برنامه جشن نیکوکاری گرفتند، این برنامه با هماهنگی برادران خاصه تراش (ایمان و احسان) با مسئولان کمیته امداد در روز احسان و نیکوکاری از ساعت 8 صبح برگزار شد. حضور دوقلوها در این جشن، برای رسانه ها هم جالب بود، شبکه های خبر، برنامه در شهر، شبکه جام جم، شبکه CNN، شبکه الاهلی و… گزارش های زیادی از دوقلوها تهیه کردند.

5 سال به دنبال همسر بودیم

عباس و مهدی برغمدی 30 ساله، هر دو متولد تهران، مهندس مکانیک به ترتیب با مریم و زهرا منصوری 26 ساله و هر دودانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی، ازدواج کرده اند، این دوقلوها خیلی به یکدیگر شبیه هستند. بخوانید از تشابهات عجیبی که با یکدیگر دارند، نکته جالب تر این که هر چهارتایشان هم عینک می زنند.

اکثر اوقات با نگاه کردن در چشم های همدیگر فکر یکدیگر را می خوانیم و بارها شده که در یک لحظه به یک موضوع فکر می کنیم (عجیب نیست!)

همه مدارکمان و حتی تاریخ های مندرج درآن هم شبیه یکدیگر است.

اگر برای اخذ گواهینامه یا دانشگاه به جای هم امتحان بدهیم، امکان ندارد، ما را بشناسند.

هم برادران برغمدی و هم خواهران منصوری بر این عقیده اند که: «از آنجا که می خواستیم رابطه دوقلو بودنمان حفظ شود و درک این موضوع در بین دوقلوها موجود است، خواستیم با انتخاب همسر دوقلو،این امر را تحقق ببخشیم.

از زمانی که به مدرسه رفتیم با پرسش های مکرر دیگران، موضوع دو قلوبودنمان برایمان پررنگ تر شد.

مهدی برغمدی می گوید: جالب ترین خاطره در شب عروسی مان بود، که اشتباها به خانم برادرم (عباس)، شادباش دادم.

برادران برغمدی دوست داشتند حتی دکور منازلشان هم شبیه یکدیگر باشد، اما خواهران دوست داشتند که کمی دکور منازلشان با یکدیگر متفاوت باشد. خواهران منصوری می گویند: اما در نهایت، جیهزیه هایمان هم شبیه یکدیگر و مثل هم خرید کردیم.

عکس العمل مردم هنگامی که ما چهار نفر را با یکدیگر می بینند، «برایشان جالب و دیدنی است، در زمان خرید در هر مغازه ای که 4 نفری وارد می شدیم، آنها لبخند می زدند و آن لحظه اول، شوکه می شدند، با ما کلی بگو و بخند می کردند و در نهایت تخفیف خوبی هم می دادند.»

برغمدی ها می گویند، برای انتخاب همسر (خواهران دوقلو)، 4، 5 سال زمان صرف کردیم تا خواهران دوقلویی پیدا کنیم که حسشان به ما نزدیک باشد!؟

به نظر ما خیلی بهتر است که دوقلوها با دوقلوها زندگی کنند، این طوری همیشه ارتباطشان حفظ می شود، البته این نظر ماست.

دو باجناق، دو جاری، دو خواهر و دو برادر

ازدواج دوقلوها

برادران خداپرست (مهدی و مهرداد) و خواهران آقایوسفی (فاطمه و فائزه) با یکدیگر ازدواج کرده اند.

داستان ازدواجشان جالب است آن را بخوانید: ما دو خواهر از زمانی که خود را شناختیم تا روز فارغ التحصیلی از دانشگاه، همواره در کنار هم بودیم. تنها زمزمه جدایی وقتی آغاز شد که پای خواستگاران به خانه ما باز شد. قل بزرگتر همیشه جلو می رفت ولی گاهی برادرهایی که دوقلو نبودند، اما هر دو قصد ازدواج داشتند هم می آمدند که خب قسمت نشد تا این که یکی از اقوام دور و البته فامیل مشترک ما و شوهرانمان، خانواده هایمان را به هم معرفی کرد و ما پس از مدتی رفت و آمد و پیدا کردن شناخت قبلی نسبی از یکدیگر به آنها جواب مثبت دادیم.

نکته جالب در زمان خواستگاریمان این بود که شوهرانمان سوالات کلی را در یک کاغذ بلند بالا یادداشت کرده بودند و در یک جلسه چهار نفره از ما می پرسیدند، دو خواهر هم با مشورت یکدیگر جواب می دادیم تا این که در جلسات بعدی دو نفر، دو نفر صحبت کردیم. از روز نامزدی تا به حال نیز هر دو زوج کنار هم بوده ایم و مراسم جشن و عقدمان نیز همزمان در یک شب برگزار شد که از این بابت بسیار مورد توجه اطرافیان، فامیل و حتی مردم خیابان بودیم چون دو ماشین عروس که با هم حرکت می کردند، صحنه قشنگی را در خیابان ایجاد کرده بود و باز جالب این که هر زوج یک فیلمبردار داشت و به پیشنهاد آنها دسته گل عروس ها متفاوت از هم بود تا شناخته شویم.

خواهران می گویند: «خاطره به یاد ماندنی دیگرمان از این دوران، مربوط به لحظه سال تحویل می شود. چون اولین سال ازدواجمان بود در این فکر بودیم که چگونه و در کنار کدام خانواده سال را تحویل کنیم که خیلی اتفاقی از طرف شبکه سوم دعوت شدیم و به طور زنده در همه خانه ها حضور داشتیم.»
باید با دو خواهر دو قلو ازدواج می کردیم!

ما دو برادر دوقلو مهدی و مهرداد خداپرست که همواره در کنار هم بودیم، تصمیم گرفتیم با یک جفت دوقلو ازدواج کنیم تا بتوانیم در زندگی موفق تر و پرانرژی تر باشیم!

در سال 1384 با پافشاری ما که فقط به خواستگاری خواهران دوقلو می رویم، شروع به خواستگاری رفتن کردیم، قریب به 30 جا برای آشنایی رفتیم تا سرانجام به مراد قلبی خود رسیدیم و با معرفی یکی از اقوام پای سفره عقد نشستیم. نکته جالب برای ما این بود که مادرمان همان اوایل به منزل این دو خواهر رفته بودند و ما از آنجا بی خبر بودیم تا این که در سال 88 به منزلشان رفتیم و بعد از چند جلسه آشنایی و تطابق معیارها به نتیجه رسیدیم. بد نیست بگوییم که همه فامیل و اقوام، ما رو از ازدواج با دوقلو دور می کردند و سعی در تغییر تصمیم مان داشتند ولی به هر حال ما به خواسته خودمان رسیدیم.
ذهن همدیگر را می خوانیم

ایمان و احسان خاصه تراش برای تاسیس تشکل دوقلوهای آریایی زحمات زیادی کشیدند، همان طور که برای چاپ این گزارش در مجله خانواده سبز زحمات زیادی متحمل شدند، آنها بیوگرافی خود را دو نفری برایمان می گویند زیرا شباهت زیادی با یکدیگر دارند. ایمان و احسان خاصه تراش، 23 ساله، متولد آبان ماه و هر دو دانشجوی سال آخر مهندسی عمران هستیم، خیلی ها از ما می پرسند چه احساسی در مورد دوقلو بودنمان داریم؟ باید بگوییم دو قلو بودن واقعا یک نعمت می باشد و وابستگی بینمان خیلی زیاد است، یکی از آرزو هایمان این است که هیچ وقت از هم جدا نشویم تا بتوانیم یار و یاور هم باشیم، در خانواده ما دو قلو بودن ارثی است به این صورت که دو تا از خاله هایم دو قلو دارند یکی دو قلوی «دختر و پسر» و دیگری دو قلوی «دختر».

* * *

آنها می گویند: یکی از مواردی که ما و دوستانمان را شگفت زده کرده، خواندن ذهن همدیگر است که همیشه می توانیم با نگاه با هم حرف بزنیم و عمل کنیم، بدون این که هیچ گونه حرفی زده باشیم، یکی از مواردی که باعث سردرگمی ما می شود، قاطی شدن خاطراتمان است، بعضی وقت ها من و برادرم وقتی خاطره ای را تعریف می کنیم، هردویمان ادعای فاعل بودن آن خاطره را داریم و می گوییم آن کار را من انجام دادم و بعد از چند دقیقه کلنجار رفتن و مرور خاطره به این نتیجه می رسیم که از آن موضوع صرف نظر کنیم.

یکی از خاطرات: ما در دبستان خیلی شیطان بودیم و هر روز شری در مدرسه به پا می کردیم و مجبور بودیم هر زنگ دم دفتر ناظم باشیم، جالب اینجا بود که وقتی ناظم می گفت کار کدومتون بوده هیچ کدام از ما زیر بار نمی رفتیم و هر کدام می گفتیم اون یکی بوده من نبودم، اوایل ناظم برای هردوی ما بی نظمی می نوشت، ولی آخر دیگر خسته شده بود و می بخشید.

از کارهای مورد علاقه ما انجام فوتبال، شنا، مطالعه وکارهای گروهی است.

احسان می گوید: البته من چند کیلویی از ایمان بیشتر وزن دارم و برای این که به وزن برادرم برسم، انگیزه در من چند برابر شده تا دیگر دوستانمان نتوانند از روی وزن، ما را بشناسند.

ما یکی هستیم؟!

برادران عبیات می گویند: مهرماه سال 1362 متولد شدیم و نام هایمان را امیرحسین و امیرمحسن گذاشتند.

ما از آن دسته دوقلوهای همسان بودیم و جالب این که تا به حال در اقوام پدری و مادری دوقلوزایی، وجود نداشت.

هر دو دوران دانشگاه و خدمت سربازی را با هم پشت سر گذاشتیم و در حال حاضر هر کدام در یک شرکت با فعالیت مشابه مشغول به کاریم.

از جمله دوقلوهایی هستیم که در مواقع زیادی قادریم، افکار یکدیگر رو بخوانیم. در مواقع بسیاری جملات رو همزمان با هم می گیم و از تله پاتی بالایی برخورداریم.

از نظر ما دوقلو بودن یک موهبت الهی است و امیدواریم قدردان این نعمت باشیم. تصور این که یکی مثل خودت، با روحیه ای مشابه و علایق و سلیقه های یکسان، اکثر اوقات کنارت باشه، حسِ قشنگیه. چراکه در طول زندگی، در شرایط و موقعیت های مختلف، دوشادوش همدیگه قدم برداشته و هنگام تصمیم گیری، می تونه تو رو از همه بهتر درک کنه و از لحاظ عاطفی و منطقی مشاور خوبی برای تو خواهد بود.

آنها می گویند: «معمولا کمتر دیده شده افراد دوقلو حس تنهایی کنند و دوقلوهایی که از این ویژگی به خوبی استفاده می کنند، کمترین کمبودها رو در زندگی احساس می کنند.»

عکس العمل مردم نسبت به دوقلوها، همیشه با محبت و هیجان خاصی همراه بوده و ما رو مورد لطف خودشون قرار می دهند. اغلب بعد از یک گپ دوستانه و چند تا سوال که از قبل جوابش در ذهن ما آماده است، برایمان آرزوی موفقیت می کنند. همین امر موجب می شود، دوقلوها دوستان زیادی داشته باشند و این یک امتیاز بزرگ برای دوقلوها محسوب می شود.

امیرمحسن می گوید: «برخی سوال می کنند چرا همیشه دوقلوها یکجور لباس می پوشند و…؟ شاید در اکثر موارد به خاطر سلیقه یکسان باشه و هر دو، یک رنگ و یک مدل رو بپسندند، اما این نکته هم قابل تامل است که وقتی معبود یکتا، ظاهر دونفر رو شبیه هم خلق کرده، چه بهتر که ما هم در راستای این خلقت پیش برویم. البته همه دوقلوها تو این قضیه مشترک نیستند و بعضی هاشون علاقه ندارند پوششی مشابه هم داشته باشند.» امیرحسین می گوید: «همیشه سعی می کنیم مکمل یکدیگر باشیم و حتی نسبت به مواردی که اختلاف نظر داریم دیدگاهی مثبت نگر داریم؛ با این تفسیر که وقتی رأی متفاوتی نسبت به یک موضوع داشته باشیم، نگرش ما به آن قضیه چند بُعدی خواهد بود، بنابراین بهتر می توانیم جوانب مختلف آن موضوع را ارزیابی کنیم و تصمیم نهایی سنجیده تر است.»
خاطرات دوقلوها

یکی از محاسن دوقلوها، ثبت خاطراتی است که بر اساس شیطنت منحصر به موقعیتشان رقم می خورد:
* آنها ترسیدند

امیرحسین می گوید: از آنجا که دانشگاه من و برادرم جدا از یکدیگر بود، هنگامی که امیرمحسن تصمیم گرفت یک ترم به عنوان مهمان در یک دانشگاه تحصیل کنیم، هماهنگ کردیم سر به سر دوستانم که از جریان دوقلو بودن ما بی خبر بودن بذاریم؛ اولین روز از ترم جدید در محوطه دانشگاه در جمع دوستانم بودم و پیشنهاد دادم برای صرف چای به بوفه دانشگاه بریم. زمانی که بچه ها مشغول نظرخواهی از هم شدن، خودم رو بدون این که متوجه بشن، پنهان کردم. فاصله بوفه تا محلی که ایستاده بودم حدود سه دقیقه راه بود. در همین حین امیرمحسن جلوی در بوفه با یک سینی چای بچه ها رو بلند صدا می زد: «چای یخ کرد، هنوز تصمیم نگرفتید.»

بچه ها یه نگاه به دور و برشون کردن و با چهره ای مبهوت از همدیگه می پرسیدن؛ «امیر ظرف این چند ثانیه چه جوری هم رفت، هم چای سفارش داد…! آرام به سمت امیرمحسن حرکت می کردند. وقتی نزدیک بوفه رسیدند، بلافاصله از پشت سرشان بلند گفتم، تنها تنها دیگه!»

با دیدن من همشون شوکه شده بودن. مطمئن بودم هر فکری ممکنه بکنند غیر از این که ما دوقلو هستیم، چون در طول سه ترم آشنایی، حرفی از برادرم نزده بودم! فکر کردند با روح مواجه هستند.

از قبل قیافه بچه ها رو تو ذهنم تجسم کرده بودم اما عکس العمل یکیشون غیرقابل پیش بینی بود؛ به محض دیدن من، یک نگاه به امیرمحسن کرد و مجددا یک نگاه به من و همین طور که خیره شده بود، خیلی آهسته عقب عقب رفت و ناگهان کیف و کتابش رو روی زمین انداخت و با سرعت زیاد فرار کرد و به سمت در خروجی دانشگاه می دوید!

البته من همیشه بهش توصیه می کردم که زیاد فیلم تماشا نکنه!!!

* مادرم هم ما رو اشتباه گرفت

امیرمحسن می گوید: هر دو دانشجو بودیم ولی از هم جدا؛ یکی در تهران و دیگری در شهرستان. دوران سختی بود و من سعی می کردم هر سه ماه یکبار به تهران بیام و خانواده ام رو ببینم. یک روز صبح بعد از چند ماه دوری از خانواده بدون اطلاع قبلی به تهران آمدم. وقتی با شوق و ذوق به خانه رسیدم کسی منزل نبود. بعد از کمی استراحت مشغول کارهایم بودم که خواهرم از راه رسید، با دیدن من خیلی عادی سلام کرد و رفت سراغ درسهاش. من هاج و واج مشغول مرتب کردن اتاقم بودم که مادرم از راه رسید. من که دل تو دلم نبود با دیدن مادرم به سمتش رفتم تا در آغوشش بگیرم که مادرم لبخندی زد و خیلی طبیعی با حالتی عادی گفت؛ «خوبی مامان جان، چیزی خوردی؟ بی زحمت اینارو ببر تو آشپزخونه».

من که منتظر استقبالی گرم و با شور و هیجان از طرف خانواده ام بودم، اصلا تصورش رو هم نمی کردم که با چنین برخوردی عادی روبه رو بشم. البته پیش خودم یه حدس هایی زدم ولی ترجیح دادم منتظر برادرم بشم تا همه چی معلوم بشه.

بالاخره برادرم اومد. وقتی مادر و خواهرم چشمشان به او افتاد، سر و صدایی به پا شد و برای خوشامدگویی به سمتش رفتند ولی وقتی نزدیکتر شدند و چهره بهت زده او را دیدند، تازه فهمیدن چه اتفاقی افتاده و به طرف من دویدند….!

گردآوری : پایگاه اینترنتی

عکس : ازدواج دوقلوهای ایرانی