>>> تنوعی شگفت انگیز از ساعت های دیواری فانتزی و مدرن "" بیش از 150 طرح ""
خودت خونت رو دیزاین کن >> ورود به دنیای ساعت ها

بررسی علل و شیوه درمان کیست تخمدان در دختران جوان
تخمدان هایی پر از کیست
جام جم آنلاین: کیست تخمدان کیسه پر از آب یا خونی در تخمدان است که اغلب هنگام تخمک گذاری به وجود می آید، یعنی زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می شود. گرچه خیلی اوقات علت مشخصی ندارند، اما در اغلب موارد از اختلالات هورمونی ناشی می شوند. اختلالاتی که در مرحله اول دوره عادت ماهانه را به تعویق می اندازد و بیشتر به صورت کیست های فیزیولوژی بروز می کند.
دکتر میترا مدرس گیلانی، متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه تهران درباره نوع کیست های تخمدان می گوید: کیست ها در تخمدان در کیست های فیزیولوژی هستند یا اندومکسیوما. در کیست های فیزیولوژی که به آنها کیست های ساده نیز می گویند تخمک هایی که باید ماهانه آزاد شود، آزاد نمی شوند و اندازه 4 تا 5 سانتی متر رشد می کنند و در این نوع از کیست کیسه پر از آب در تخمدان تشکیل می شود و اغلب درد جسمانی ندارند و تنها با عقب افتادن دوره عادت ماهانه مشخص می شوند.
او می افزاید: ولی یکسری کیست تخمدان وجود دارد که فیزیولوژی نیستند و بیمار هر وقت عادت ماهانه می شود، مخاط رحم همواره در رحم وجود دارد که به این کیست ها، کیست اندومکسیوما می گویند و داخل آنها پر از خون است و از آنجا که خون ها راه خروج ندارند، این کیست ها با سیکل پریودی کوچک تر نشده بلکه بزرگ هم می شوند و در این شرایط می گوییم که کیست اندومکسیوزیس است و با روش های دارویی قابل درمان نیست.

علائم کیست تخمدان

از دیدگاه دکتر مدرس گیلانی، تنها علائم کیست تخمدان، دردهای لگنی و عقب افتادن زمان عادت ماهانه است و در اغلب موارد، فرد هیچ دردی را در بدن خود حس نمی کند؛ اما زمانی دارای علامت می شود که کیست دور پایه خود پیچ می خورد و کیست تورسیون پیدا کرده و در این شرایط، مریض درد زیادی دارد.

روش های درمان

این متخصص زنان و زایمان معتقد است، درمان کیست های فیزیولوژی که اغلب کیست های تخمدان در زنان از این نوع است، با تجویز قرص ضدبارداری LD و HD درمان می شود و در این روش با مصرف قرص، فعالیت هورمونی تخمدان متوقف شده و کیست کوچک می شود و زمانی که تخمک گذاری صورت نمی گیرد، کیست هم به وجود نمی آید.

این کیست ها اغلب پس از گذشت یک تا 3 ماه کوچک می شود و از بین می رود؛ اما در نوع اندومکسیوما که داخل آنها پر از خون است، درمان با روش های دارویی موثر نبوده و مریض باید لاپاروسکوپی شود و این عمل همراه با بیهوشی است و البته باید توجه داشت چنانکه کیست های فیزیولوژی هم بعد از گذشت 2 تا 3 ماه کوچک نشوند، حتما باید عمل لاپاروسکوپی درباره آنها صورت بگیرد.

دختران جوان بیشتر اندومکسوزیس می شوند

دکتر مدرس گیلانی در خصوص ابتلای دختران و زنان به کیست تخمدان می گوید: براساس آمار و مشاهدات، اخیرا اندومکسوزیس که نوع دردناک کیست تخمدان است، در دختران جوان زیاد شده و این در حالی است که علت آن مشخص نیست؛ اما به هر حال مراجعه به پزشک متخصص زنان و درمان دارویی، اولین گامی است که فرد بیمار برای درمان خود باید انجام دهد

تخمدان هایی پر از كیست ...